FAŁAT Julian

FAŁAT Julian BIO

Tytuł:

Zima na Polesiu

Technika:gwasz, akwarela, tektura
Wymiary:39 x 97,5 cm
48,5 x 107 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany p.d.: "JFałat | Polesie"
Na odwrocie trzy pieczęcie: "OBRAZY ORYGINALNE | MALARZY POLSKICH | MAKSYMILIAN RÜBNER | KRAKÓW, RYNEK GŁ. 11."

Więcej o obrazie Juliana Fałata można przeczytać w artykule na blogu Krakowskiego Domu Aukcyjnego [ZOBACZ]

Obraz został sprzedany na XXXV Aukcji Dzieł Sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego [ZOBACZ WYNIKI]
niedostepny

JULIAN FAŁAT

Julian Fałat urodził się 30 lipca w 1853 roku w Tuligłowach, zmarł w 1929 roku w Bystrej. W latach 1869-187 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w pracowni Władysława Łuszczkiewicza i Leona Dembowskiego. W latach 1877-1880 naukę kontynuował w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium u Alexandra Strähubera i Johana Leonhardta Raaba, później wyjechał do Rzymu. W 1882 roku Julian Fałat zamieszkał w Warszawie. W 1884 roku malarz udał się w podróż do Hiszpanii i Francji, a rok później artysta odbył wyprawę morską dookoła świata.

W 1886 roku nastąpił przełom w karierze artysty, kiedy to w trakcie polowania w Nieświeżu poznał księcia Wilhelma Pruskiego, w związku z czym w latach 1886-1895 pracował jako malarz nadworny Wilhelma II. W latach 1894-1895 Współpracował również z Wojciechem Kossakiem przy panoramie "Berezyna".

Od 1895 roku Julian Fałat pełnił funkcje dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, w której to zaczął wprowadzać znaczące dla dalszych losów uczelni reformy systemu nauczania.

Po przejściu na emeryturę artysta zamieszkał w Bystrej.

Twórczość Juliana Fałata

Malarz specjalizował się w technice akwareli, zaś głównym tematem w jego malarstwie były pejzaże oraz sceny myśliwskie.

We wczesnym okresie Julian Fałat tworzył obrazy w konwencji realistycznej. Od lat 90. XIX wieku w malarstwie artysty zauważalne jest przejście od realizmu w kierunku impresjonizmu. W akwarelach powstałych w tym czasie szczególnie zauważalne są silne efekty światłocieniowe.

Artysta był również portrecistą. Malowane w technice akwareli prace charakteryzują się niezwykłą lekkością i szkicowością (np. "Portret Gabrieli Zapolskiej" ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach).

Julian Fałat współpracował również z warszawskimi tygodnikami "Tygodnik Ilustrowany", "Kłosy", "Biesiada", "Tygodnik Powszechny" jako ilustrator, przedstawiając zwykle życie codzienne warszawiaków i karykatury - te ostatnie były publikowane w satyrycznym piśmie "Liberum Veto".

Julian Fałat - wystawy i kolekcje

Artysta eksponował swoje prace na licznych wystawach w kraju i za granicą, również w Ameryce. Malarz prezentował swoje obrazy m.in. w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Prace autorstwa Juliana Fałata znajdują się w wielu zbiorach prywatnych i publicznych. Obrazy tego twórcy można znaleźć np. w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Sztuki w Łodzi.

Artykuły o Julianie Fałacie:

"Drogę z Singapuru, na wschód do Japonii i dalej dookoła świata odbył Fałat jako jeden z pierwszych artystów europejskich. Wcześniej tą samą trasą podróżował niemiecki malarz-podróżnik, gdańszczanin Eduard Hildebrandt (1817-1868) przywożąc z tej wycieczki około trzystu akwarel romantyczno nastrojowych, które niegdyś były bardzo popularne. Znał je także Fałat. Hildebrandt wyjechał do Japonii w roku 1865, a więc dwadzieścia lat wcześniej niż polski artysta. […] Twórczość Fałata stanowi w Polsce najwcześniejszy i stosunkowo głęboko przemyślany przykład recepcji sztuki japońskiej."

~ Jerzy Malinowski

[Cyt. za: Julian Fałat, Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1985, s. 23.]

 

Poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE OBRAZY JULIANA FAŁATA

niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»