ŁUSZCZKIEWICZ Władysław

WŁADYSŁAW ŁUSZCZKIEWICZ

Alfred Romer, Portret Władysława Łuszczkiewicza, MNK

Alfred Romer, "Portret Władysława Łuszczkiewicza" (ok. 1887), olej, płótno, Muzeum Narodowe w Krakowie
[źródło: Zbiory cyfrowe MNK]

Władysław Łuszczkiewicz urodził się w 1828 roku, zmarł w 1900 roku. W latach 1838-1848 uczył się w Szkole Sztuk Pięknych Krakowie u Jana Nepomucena Głowackiego i Wojciecha Kornelego Stattlera. Studiował także filozofię i historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1848 roku artysta uzyskał rządowe stypendium na wyjazd do Paryża, gdzie kształcił się w École des Beaux-Arts.

Władysław Łuszczkiewicz był krakowskim naukowcem, historykiem sztuki, malarzem, pedagogiem oraz muzealnikiem. Był związany zawodowo ze Szkołą Sztuk Pięknych, gdzie był profesorem i również pełnił funkcję dyrektora. W 1883 roku został pierwszym dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie.

Władysław Łuszczkiewicz był nauczycielem dla wielu cenionych malarzy jak Artur Grottger, Jan Matejko, Jacek Malczewski oraz Stanisław Wyspiański.

Władysław Łuszczkiewicz, Jan Kochanowski w Czarnolesie czytający przekład Psalmów, MNK

Władysław Łuszczkiewicz, "Jan Kochanowski w Czarnolesie czytający przekład Psalmów" (między 1864-1865), olej, płótno, Muzeum Narodowe w Krakowie
[źródło: Zbiory cyfrowe MNK]

Twórczość Władysława Łuszczkiewicza

Władysław Łuszczkiewicz jest znany jako malarz, który swoimi obrazami zainicjował krakowską szkołę malarstwa historycznego. W swoich pracach poruszał różnorodną tematykę związaną m.in. z wydarzeniami z historii Polski i postaciami religijnymi.

Obrazy artysty charakteryzuje duża staranność w ukazaniu postaci, przedmiotów i budynków. Malarz wiele uwagi poświęcał zagadnieniu zgodności przedstawienia z realiami historycznymi.

Władysław Łuszczkiewicz - kolekcje

Obrazy artysty można obecnie znaleźć w kolekcjach wielu muzeów, jak Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Poszukujemy prac artysty

 

Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»