KOSSAK Jerzy

KOSSAK Jerzy
Tytuł:

Widzenie św. Huberta (1940)

Technika:olej, tektura
Wymiary:101,5 x 72 cm
109 x 80 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Jerzy Kossak | 1940"
Opisany na odwrocie: "Poświadczam autentyczność | Jerzy Kossak | Kraków 27/X.40."

OPIS PRACY:
W sztuce Jerzego Kossaka powracał wielokrotnie temat wizji św. Huberta z Liège. Ukazana scena jest inspirowana średniowieczną legendą głoszącą, że pochodzącemu z królewskiego rodu, korzystającemu z uciech życia Hubertowi, który wybrał się w dzień Wielkiego Piątku na samotne polowanie, ukazał się biały jeleń ze znakiem krzyża migocącym pośród poroża. Wydarzenie to miało przyczynić się do nawrócenia mężczyzny na wiarę chrześcijańską.
Jerzy Kossak z dużą precyzją oddał detale przedstawionego świata. W pracy jest wyczuwalna również atmosfera niezwykłości, na którą wpływa rozświetlony nimb nad głową św. Huberta oraz krzyż ponad łbem zwierzęcia, a także idylliczność leśnej natury otaczającej opisywane przedstawienie hagiograficzne. Warte uwagi jest samo ujęcie kompozycyjne sceny – jak wspomniano, Jerzy Kossak niejednokrotnie podejmował w swojej sztuce motyw wizji św. Huberta, zwykle jednak przedstawiał tę legendę w sposób horyzontalny, z figurą mężczyzny dosiadającego konia. Tutaj wertykalne ujęcie jest wyjątkowe, dużo bardziej oryginalne, imponujące harmonią układu, dopracowaniem szczegółu, a także formatem.
zapytaj o cenę

JERZY KOSSAK

Jerzy Kossak

Jerzy Kossak
[źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Jerzy Kossak urodził się w Krakowie w 1886 roku, zmarł w tamże w roku 1955. Kształcił się w pracowni swojego ojca Wojciecha i dziadka Juliusza. W latach 20. XX wieku tworzył wraz z ojcem prace o tematyce rodzajowej oraz portrety. Malował obrazy na zlecenie jednostek wojskowych, klubów oficerskich, jak i również organizacji kombatanckich.

Twórczość Jerzego Kossaka

Jerzy Kossak swoje obrazy tworzył najchętniej w technice olejnej na tekturze lub płótnie. Malarz wiele uwagi poświęcał zagadnieniu realistycznego przedstawienia ruchu, w związku z czym wypracował styl, który cechowało operowanie długimi oraz energicznymi pociągnięciami pędzla. Artysta korzystał z nasyconej gamy barwnej.

Jerzy Kossak nierzadko malował obrazy z pewną dozą schematyzmu, często powtarzając podobne ujęcia. Malarstwo to cieszyło się jednak tak dużą popularnością, że artysta był zmuszony zatrudnić grupę asystentów pomagających mu w malowaniu.
Z drugiej strony Jerzy Kossak posiada w swoim dorobku artystycznym prace o wysokiej klasie artystycznej, indywidualnie komponowane i wykonane z dużą dbałością o detale. Jedne z najlepszych prac artysty powstały w latach 1929-1939.

Artysta stworzył wiele przedstawień bitew z okresu I i II wojny światowej. Popularna w jego twórczości była również tematyka obyczajowa tj. motyw ułana i dziewczyny oraz sceny z polowań. Poza tematami osadzonymi w historii, Jerzy Kossak podejmował wątki z celtyckich i starogermańskich legend, a także baśni i ballad Adama Mickiewicza.

Jerzy Kossak - wystawy i zbiory

Debiut malarza miał miejsce w 1911 roku na wystawach w poznańskim i krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. W kolejnych latach prace malarza można było zobaczyć na wystawach m.in. w Lublinie, we Lwowie oraz w Wilnie. Ponadto obrazy Jerzego Kossaka były prezentowane za granicą w Buffalo (1932) oraz w Berlinie (1937). Od lat 30. obrazy Jerzego Kossaka brały udział w wielu wystawach "Trzech generacji Kossaków".

Prace artysty można znaleźć w licznych prywatnych zbiorach, oraz w kolekcjach muzealnych (Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Krakowa).

Poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE OBRAZY JERZEGO KOSSAKA

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
x
«
»