FOGTT Andrzej

 

ANDRZEJ FOGTT - NOTA BIOGRAFICZNA

Andrzej Fogtt urodził się w 1950 roku w Poznaniu. Ukończył w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Studiował w pracowniach Zdzisława Kępińskiego i Magdaleny Abakanowicz. Zaliczany do nurtu "nowej figuracji" oraz abstrakcji. Artysta stworzył cykle malarskie: "Żywioły", "Żywiołem opętanie", "Genesis", "Obrazy Sferyczne" oraz prac rysunkowych. Dzieła z serii "Qraszewo" analogicznie do prac z cyklu "Obrazy sferyczne" składają się z prostych cienkich linii oraz kropek.

 Artysta jest laureatem VIII Festiwalu Sztuki w Zachęcie w 1979 r. oraz zdobywcą Grand Prix Festiwalu Polskiego Malarstwa w Szczecinie w 1984 r. Malarz reprezentował Polskę na 41 Biennale Sztuki w Wenecji w 1984 r. prezentując stworzone wspólnie z Bożeną Biskupską - environment "Misterium czasu". Wśród najsławniejszych jego prac należą m.in. "Wieża jedności" - symbol wspólnoty ludzkiej. Andrzej Fogtt jest autorem obrazu "Ostatnia wieczerza" (1987), który został ofiarowany Papieżowi Pawłowi II. Andrzej Fogtt w 2009 roku został odznaczony medalem Gloria Artis.

 

TEKSTY NA TEMAT TWÓRCZOŚCI ARTYSTY

"Twórczość Andrzeja Fogtta jest jednym z najbardziej intrygujących zjawisk nowego polskiego malarstwa. Obrazy uczestnika dwu tegorocznych wielkich imprez plastycznych- Biennale w Wenecji i Festiwalu w Szczecinie - są dla mnie najmocniejszym argumentem na rzecz tezy o pogłębionej świadomości artystów epoki postawangardowej. Twórczość Fogtta określiłbym jako „Metamalarstwo”. Artysta na dobrą sprawę niczego nowego nie odkrywa w sensie formalnym. Jego płótna wywołują wiele skojarzeń z obrazami van Gogha, Strzemińskiego i Jana Dobkowskiego.”

- Jerzy Jurczyk, „Odkurzyć formułę”, Dwumiesięcznik Sztuka, nr 1/85, s. 16.

niedostępne

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt