FOGTT Andrzej

FOGTT Andrzej
FOGTT AndrzejFOGTT AndrzejFOGTT Andrzej
Tytuł:

Auguste Rodin (2020)

Technika:akryl, płótno
Wymiary:100 x 70 cm
Uwagi:Sygnowany p.d. "Fogtt 20"
Opisany na odwrocie: "Fogtt | Auguste | Rodin | akryl"
Cena:25000 zł
rezerwuj
FOGTT Andrzej
FOGTT AndrzejFOGTT AndrzejFOGTT Andrzej
Tytuł:

Alberto Giacometti (2020)

Technika:akryl, płótno
Wymiary:100 x 70 cm
Uwagi:Sygnowany p.d. "Fogtt | 20"
Opisany na odwrocie: "Fogtt | Alberto | Giacometti | akryl"
Cena:25000 zł
rezerwuj
FOGTT Andrzej
FOGTT AndrzejFOGTT AndrzejFOGTT Andrzej
Tytuł:

Halina Judt i Michał Choromański (2019)

Technika:akryl, pastel, papier
Wymiary:56 x 42 cm
59 x 45 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Fogtt 2019"
Opisany l.d.: "Halina Judt i Michał Choromański"
Obraz reprodukowany w katalogu Fogtt o Witkacym (Fundacja A.M. Fogtt, Warszawa 2021), poz. kat. 14, s. 49.

OPIS PRACY:
"Od dawna mieliśmy z Witkacym sobie coś do powiedzenia. Jest z pewnością iskra wspólnej duchowej energii oraz kontynuacja sztuki portretowania, jako wnikania w istotę duszy samej, z nieograniczoną możliwością osobistej formy, jaką tworzy nasz umysł."
~ Andrzej Fogtt

W 2019 roku Andrzej Fogtt stworzył cykl obrazów nawiązujących dialog z portretami autorstwa Witkacego. Praca stanowi interpretację "Wspólnego portretu Haliny Judt i Michała Choromańskiego" (1930) znajdującego się obecnie w kolekcji Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
Cena:9000 zł
Kup
FOGTT Andrzej
FOGTT AndrzejFOGTT Andrzej
Tytuł:

Józef Fedorowicz (2019)

Technika:akryl, pastel, papier
Wymiary:56 x 42 cm
59 x 45 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Fogtt 2019"
Opisany l.d.: "Józef Fedorowicz | 1930"
Na odwrocie oprawy opis autorski.
Obraz reprodukowany w katalogu Fogtt o Witkacym (Fundacja A.M. Fogtt, Warszawa 2021), poz. kat. 21, s. 54
Cena:9500 zł
Kup

 

ANDRZEJ FOGTT - NOTA BIOGRAFICZNA

Andrzej Fogtt

 

Andrzej Fogtt
[fotografia ze zbiorów artysty]

 

Andrzej Fogtt urodził się w 1950 roku w Poznaniu. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu w pracowniach Zdzisława Kępińskiego i Magdaleny Abakanowicz, naukę ukończył w 1974 roku. W 1984 roku reprezentował Polskę na 41. Biennale Sztuki w Wenecji, prezentując stworzone wspólnie z Bożeną Biskupską environment "Misterium czasu".

Artysta zajmuje się malarstwem, rysunkiem, rzeźbą oraz tkaniną artystyczną. Jego sztuka ewoluowała, początkowo Andrzej Fogtt tworzył w nurcie nowej figuracji, później wypracował własny styl, w którym wypowiadał się w języku abstrakcji. W pewnym momencie powrócił do malarstwa przedstawiającego i skupił się na tematyce związanej z człowiekiem, nie zmienił jednak stylistyki formalnej swoich prac, nadal posługując się intensywną, kontrastową gamą barwną i konstruując kompozycje bardzo ekspresyjnymi, wibrującymi wręcz liniami i plamami. Malarz często eksperymentuje z technikami i formą, część swoich obrazów wykonał przy wykorzystaniu działania sił magnetycznych.
Andrzej Fogtt w swojej sztuce podejmuje różną tematykę, inspiruje się naturą i pejzażem, interesuje się relacjami międzyludzkimi, wykonuje też portrety. Najczęściej łączy prace malarskie w cykle, m.in. "Żywioły", "Żywiołem opętanie", "Genesis" czy "Obrazy Sferyczne". W 2021 roku artysta założył (w nawiązaniu do działalności Witkacego) Firmę Portretową A.M.FOGTT.

Malarz zajmuje się również projektowaniem architektury. W tej kategorii jego najsłynniejszym dziełem jest niezrealizowany projekt symbolicznej, a jednocześnie funkcjonalnej Wieży Jedności Europejskiej w Warszawie (w 1992 roku powstał pierwszy, szklany model budynku).

Andrzej Fogtt prezentował swoje prace na wielu wystawach zbiorowych (np. w Warszawie, Londynie, Moskwie) i indywidualnych, organizowanych m.in. przez warszawską Zachętę i Instytut Polski w Paryżu. Był również wielokrotnie nagradzany, by wspomnieć tylko zdobytą w 1984 roku Grand Prix na Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. W 2009 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Gloria Artis.

Dzieła artysty znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w Kielcach i Szczecinie, Muzeum Sztuki w Łodzi czy Muzeum Śląskiego w Katowicach.

 

TEKSTY NA TEMAT TWÓRCZOŚCI ARTYSTY

"Twórczość Andrzeja Fogtta jest jednym z najbardziej intrygujących zjawisk nowego polskiego malarstwa. Obrazy uczestnika dwu tegorocznych wielkich imprez plastycznych- Biennale w Wenecji i Festiwalu w Szczecinie - są dla mnie najmocniejszym argumentem na rzecz tezy o pogłębionej świadomości artystów epoki postawangardowej. Twórczość Fogtta określiłbym jako „Metamalarstwo”. Artysta na dobrą sprawę niczego nowego nie odkrywa w sensie formalnym. Jego płótna wywołują wiele skojarzeń z obrazami van Gogha, Strzemińskiego i Jana Dobkowskiego.”

~ Jerzy Jurczyk, Odkurzyć formułę, Dwumiesięcznik "Sztuka" 1/85, s. 16.

 

NIEDOSTĘPNE OBRAZY ANDRZEJA FOGTTA

 

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
x
«
»