WIŚNIEWSKI Stanisław

WIŚNIEWSKI Stanisław
WIŚNIEWSKI StanisławWIŚNIEWSKI StanisławWIŚNIEWSKI Stanisław
Tytuł:

Na pozycję (1975)

Technika:olej, płótno
Wymiary:110 x 110 cm
Uwagi:
Sygnowany i datowany p.d.: "ST. WIŚNIEWSKI.75."
Cena:3500 zł rezerwuj
WIŚNIEWSKI Stanisław
WIŚNIEWSKI StanisławWIŚNIEWSKI StanisławWIŚNIEWSKI Stanisław
Tytuł:

W boju (1975)

Technika:olej, płótno
Wymiary:100 x 120 cm
Uwagi:
sygnowany p.d.: "ST. WIŚNIEWSKI 74" na odwrocie autorski opis.
Cena:3600 zł rezerwuj

 

STANISŁAW WIŚNIEWSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Stanisław Wiśniewski urodził się w 1936 roku w Krynicy, zmarł w 2016 roku w Krakowie. W latach 1954-1960 studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zbigniewa Pronaszki i Zygmunta Radnickiego. W 1965 roku otrzymał stypendium rządu Jugosławii, natomiast w latach 1971 i 1983 stypendium Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku.
W 1972 roku rozpoczął pracę na macierzystej uczelni, był wykładowcą na Wydziale Malarstwa, później Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. W 1990 otrzymał tytuł profesora. W ostatnich latach życia artysta pracował też na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Malarz był założycielem i kierownikiem Galerii „Arkady”, działającej przy krakowskim BWA. Należał też do Związku Polskich Artystów Plastyków, był również członkiem „Kuźnicy”.

Stanisław Wiśniewski zajmował się rysunkiem, malarstwem, grafiką i rzeźbą. Malował pejzaże i weduty, chętnie ukazywał architekturę, głównie cerkwie i monastyry. Wykonywał również akty, portrety oraz sceny figuralne, uprawiał też bardzo emocjonalne malarstwo abstrakcyjne, w którym wyrażał się głównie poprzez barwę. Malarz był miłośnikiem koni, stąd też w jego dorobku artystycznym odnaleźć można przedstawienia różnych scen z życia polskiej kawalerii.
Artysta w swojej twórczości łączył inspiracje biologicznym aspektem życia z dekadencką świadomością przemijania i poczuciem bezsensowności. Jego pełne refleksyjności prace są przy tym bardzo dekoracyjne. Cechy te wpłynęły na korelowanie malarstwa Stanisława Wiśniewskiego ze sztuką Młodej Polski.

Prace Stanisława Wiśniewskiego były pokazywane na wielu wystawach w kraju i za granicą, m. in. w Szwecji, Anglii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych. Za swoją twórczość w 1985 roku artysta otrzymał Nagrodę Miasta Krakowa, a w 2004 roku Nagrodę Honorową Fundacji Sztuki Polskiej. Za zasługi dla miasta Krakowa malarz otrzymał też odznakę „Honoris Gratia” (2010).

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

 

niedostępne
x
«
»