GÓRSKI Stanisław

GÓRSKI Stanisław

GÓRSKI Stanisław BIO

Tytuł:Góral na tle Morskiego Oka
Technika:pastel, tektura
Wymiary:49,4 x 69,2 cm
64,2 x 83,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:
Aukcja

 

STANISŁAW GÓRSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Stanisław Górski urodził się w 1887 roku w Kościanie, zmarł w 1955 roku w Krakowie. W 1908 roku ukończył krakowską Szkołę Przemysłową, następnie w latach 1909-1914 studiował w tutejszej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Józefa Pankiewicza oraz w latach 1916-1917 u Teodora Axentowicza.

Artysta malował sceny rodzajowe, pejzaże oraz portrety, których tematem zawsze byli podhalańscy Górale. Swoje prace wykonywał w technice pastelu bądź oleju. Jego styl malarski zdradza duży wpływ nauczyciela - Teodora Axentowicza. Objawia się on w dekoracyjności i giętkości linii, subtelnej, jasnej gamie barwnej oraz niezwykłej precyzji w oddaniu charakteru modela za pomocą środków plastycznych. Do końca życia Stanisław Górski był wierny wybranej przez siebie tematyce i wypracowanemu stylowi malarskiemu.

Artysta prowadził aktywne życie artystyczne: wystawiał w Krakowie, Poznaniu, Piotrkowie, Kaliszu. Jego prace pojawiały się także w warszawskim TZSP oraz zostały pokazane na Wystawie Niezależnych w 1926 roku.
Niestety niemal cały przedwojenny dorobek artysty spłonął w 1944 roku, dlatego zachowane prace pochodzą zwykle z przełomu lat 40. i 50. XX wieku. Jeden z obrazów malarza znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.