FOGTT Andrzej

FOGTT Andrzej BIO

Tytuł:

Bez tytułu (2007)

Technika:olej, płótno
Wymiary:55 x 46 cm
Uwagi:Sygnowany p.g.: "Fogtt|2007"
niedostepny

 

ANDRZEJ FOGTT - NOTA BIOGRAFICZNA

Andrzej Fogtt

 

Andrzej Fogtt
[fotografia ze zbiorów artysty]

 

Andrzej Fogtt urodził się w 1950 roku w Poznaniu. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu w pracowniach Zdzisława Kępińskiego i Magdaleny Abakanowicz, naukę ukończył w 1974 roku. W 1984 roku reprezentował Polskę na 41. Biennale Sztuki w Wenecji, prezentując stworzone wspólnie z Bożeną Biskupską environment "Misterium czasu".

Artysta zajmuje się malarstwem, rysunkiem, rzeźbą oraz tkaniną artystyczną. Jego sztuka ewoluowała, początkowo Andrzej Fogtt tworzył w nurcie nowej figuracji, później wypracował własny styl, w którym wypowiadał się w języku abstrakcji. W pewnym momencie powrócił do malarstwa przedstawiającego i skupił się na tematyce związanej z człowiekiem, nie zmienił jednak stylistyki formalnej swoich prac, nadal posługując się intensywną, kontrastową gamą barwną i konstruując kompozycje bardzo ekspresyjnymi, wibrującymi wręcz liniami i plamami. Malarz często eksperymentuje z technikami i formą, część swoich obrazów wykonał przy wykorzystaniu działania sił magnetycznych.
Andrzej Fogtt w swojej sztuce podejmuje różną tematykę, inspiruje się naturą i pejzażem, interesuje się relacjami międzyludzkimi, wykonuje też portrety. Najczęściej łączy prace malarskie w cykle, m.in. "Żywioły", "Żywiołem opętanie", "Genesis" czy "Obrazy Sferyczne". W 2021 roku artysta założył (w nawiązaniu do działalności Witkacego) Firmę Portretową A.M.FOGTT.

Malarz zajmuje się również projektowaniem architektury. W tej kategorii jego najsłynniejszym dziełem jest niezrealizowany projekt symbolicznej, a jednocześnie funkcjonalnej Wieży Jedności Europejskiej w Warszawie (w 1992 roku powstał pierwszy, szklany model budynku).

Andrzej Fogtt prezentował swoje prace na wielu wystawach zbiorowych (np. w Warszawie, Londynie, Moskwie) i indywidualnych, organizowanych m.in. przez warszawską Zachętę i Instytut Polski w Paryżu. Był również wielokrotnie nagradzany, by wspomnieć tylko zdobytą w 1984 roku Grand Prix na Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. W 2009 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Gloria Artis.

Dzieła artysty znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w Kielcach i Szczecinie, Muzeum Sztuki w Łodzi czy Muzeum Śląskiego w Katowicach.

 

TEKSTY NA TEMAT TWÓRCZOŚCI ARTYSTY

"Twórczość Andrzeja Fogtta jest jednym z najbardziej intrygujących zjawisk nowego polskiego malarstwa. Obrazy uczestnika dwu tegorocznych wielkich imprez plastycznych- Biennale w Wenecji i Festiwalu w Szczecinie - są dla mnie najmocniejszym argumentem na rzecz tezy o pogłębionej świadomości artystów epoki postawangardowej. Twórczość Fogtta określiłbym jako „Metamalarstwo”. Artysta na dobrą sprawę niczego nowego nie odkrywa w sensie formalnym. Jego płótna wywołują wiele skojarzeń z obrazami van Gogha, Strzemińskiego i Jana Dobkowskiego.”

~ Jerzy Jurczyk, Odkurzyć formułę, Dwumiesięcznik "Sztuka" 1/85, s. 16.

 

NIEDOSTĘPNE OBRAZY ANDRZEJA FOGTTA

 

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
x
«
»