NARKIEWICZ Edward

EDWARD NARKIEWICZ - NOTA BIOGRAFICZNA

Urodził się w 1938 roku, zmarł w 2007 r. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom obronił w 1965 roku. Artysta zadebiutował w Galerii Krzysztofory w 1965 roku. Jego prace znajdują się z m.in. w Zbiorach Muzeum Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Galerii Foksal. Malarz brał udział w wielu wystawach w kraju i za granicą, między innymi w Galerii Foksal, Galerii Zapiecek, Galerii Rzeźby, warszawskim DAP- ie i wielu innych.

Obok malarstwa zajmował się również twórczością literacką. Ciężko jednoznacznie określić jego styl, artysta w swej twórczości eksperymentował z różnymi sposobami wyrazu. Niejednokrotnie były to wyidealizowane pejzaże(Czersk) lub kompozycje inspirowane twórczością ludności Afryki czy Ameryki Łacińskiej (Łzy, Nocne Wędrówki). Szczególnie intrygujące są jednak scenki rodzajowe Narkiewicza.

Szczegółowo oddaje małe kadry z życia zwierząt, niejednokrotnie na tle krajobrazu o błękitnej, zimnej kolorystyce: ptaki w drewnianej budce, łabędzie w na wpół zamarzniętym stawie, zająca na małej wysepce. Przedstawienia te tylko z pozoru są spokojne i idylliczne, zawsze pojawia się na nich „intruz”, który wprowadza element grozy, krokodyl lub wąż czyhający na nieświadome zagrożenia, bezbronne zwierzęta. Ten zabieg nadaje z pozoru radosnemu dziełu mrocznego charakteru.

niedostępne
niedostępne
niedostępne

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt