NARKIEWICZ Edward

NARKIEWICZ Edward BIO

Tytuł:

Autoportret - stopy w kosmosie (1998)

Technika:olej, płótno
Wymiary:55 x 46 cm
57 x 48 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Edward 98"
Opisany na odwrocie: "EDWARD NARKIEWICZ | AUTOPORTRET STOPY W KOSMOSIE 1998 | (55 x 46) CM | OLEJ + PŁÓTNO"
niedostepny

EDWARD NARKIEWICZ

Edward Narkiewicz urodził się w 1938 roku, zmarł w 2007 roku. W 1958 roku przeprowadził się z Litwy do Polski. Artysta studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 1965 roku obronił dyplom.

Twórczość Edwarda Narkiewicza

Edward Narkiewicz w swoim malarstwie eksperymentował z różnorodnymi formami wyrazu. Jego prace bywają jednak przypisywane do nurtu malarstwa magicznego. Artysta tworzył jednocześnie wyidealizowane pejzaże lub prace czerpiące inspiracje ze sztuki Afryki i Ameryki Łacińskiej.

Szczególnie intrygujące są sceny o charakterze rodzajowym autorstwa Edwarda Narkiewicza. Artysta niezwykle szczegółowo ukazywał sceny z życia zwierząt, niejednokrotnie na tle krajobrazu o błękitnej, zimnej kolorystyce: ptaki w drewnianej budce, łabędzie w na wpół zamarzniętym stawie, zająca na wyspie. Te przedstawienia z pozoru są pełne spokoju, jednak zawsze pojawia się na nich "intruz", który wprowadza element niepokoju, jak krokodyl lub wąż. Ten zabieg nadaje z pozoru radosnemu dziełu mrocznego charakteru.

Poza malarstwem artysta zajmował się także twórczością literacką.

Wystawy i kolekcje prac Edwarda Narkiewicza

Edward Narkiewicz debiutował w 1965 roku w Galerii Krzysztofory. Artysta brał udział w licznych wystawach w kraju i za granicą, między innymi w Galerii Zapiecek, Galerii Foksal, Galerii Rzeźby i innych.

Prace artysty można znaleźć m.in. w zbiorach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Muzeum Sztuki w Łodzi.

NIEDOSTĘPNE OBRAZY EDWARDA NARKIEWICZA

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
x
«
»