NARKIEWICZ Edward

NARKIEWICZ Edward BIO

Tytuł:

Pablo Picasso jesienny (2005)

Technika:olej, akryl, płyta
Wymiary:50 x 73 cm
53 x 76 cm ( z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Edward 2005"
Opisany na odwrocie: "EDWARD NARKIEWICZ | PABLO PICASSO JESIENNY 2005 | (73 x 50) CM. | OLEJ + ACRYLIC + PILŚŃ"

OPIS PRACY:
Twórczość Edwarda Narkiewicza wpisuje się w nurt tzw. realizmu magicznego. Artysta w swoich pracach najczęściej przedstawiał motywy zaczerpnięte ze świata fauny i flory, które komponował w interesujące wizualnie i złożone treściowo całości.
W oferowanej pracy malarz przedstawił w centrum Pabla Picassa, który jest otoczony wieńcem gwiazd i patrzy na wprost na odbiorcę. Postaci słynnego artysty towarzyszą charakterystyczne dla kompozycji autorstwa Edwarda Narkiewicza grzyby, ukazana z profilu głowa egzotycznego ptaka oraz zwisająca z finezyjnie ukształtowanej gałęzi larwa. Wszystkie elementy są umieszczone na jednolitym jasnooliwkowym tle.
Praca została zbudowana w oparciu o poetykę marzenia sennego i surrealistycznych zabiegów formalnych. To właśnie niczym niepohamowana fantazja artysty, wysmakowany humor i niepowtarzalny styl sprawiają, że malarstwo Edwarda Narkiewicza jest rozpoznawalne i zatrzymuje na dłużej wzrok odbiorców jego sztuki.
niedostepny

EDWARD NARKIEWICZ

Edward Narkiewicz urodził się w 1938 roku, zmarł w 2007 roku. W 1958 roku przeprowadził się z Litwy do Polski. Artysta studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 1965 roku obronił dyplom.

Twórczość Edwarda Narkiewicza

Edward Narkiewicz w swoim malarstwie eksperymentował z różnorodnymi formami wyrazu. Jego prace bywają jednak przypisywane do nurtu malarstwa magicznego. Artysta tworzył jednocześnie wyidealizowane pejzaże lub prace czerpiące inspiracje ze sztuki Afryki i Ameryki Łacińskiej.

Szczególnie intrygujące są sceny o charakterze rodzajowym autorstwa Edwarda Narkiewicza. Artysta niezwykle szczegółowo ukazywał sceny z życia zwierząt, niejednokrotnie na tle krajobrazu o błękitnej, zimnej kolorystyce: ptaki w drewnianej budce, łabędzie w na wpół zamarzniętym stawie, zająca na wyspie. Te przedstawienia z pozoru są pełne spokoju, jednak zawsze pojawia się na nich "intruz", który wprowadza element niepokoju, jak krokodyl lub wąż. Ten zabieg nadaje z pozoru radosnemu dziełu mrocznego charakteru.

Poza malarstwem artysta zajmował się także twórczością literacką.

Wystawy i kolekcje prac Edwarda Narkiewicza

Edward Narkiewicz debiutował w 1965 roku w Galerii Krzysztofory. Artysta brał udział w licznych wystawach w kraju i za granicą, między innymi w Galerii Zapiecek, Galerii Foksal, Galerii Rzeźby i innych.

Prace artysty można znaleźć m.in. w zbiorach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Muzeum Sztuki w Łodzi.

NIEDOSTĘPNE OBRAZY EDWARDA NARKIEWICZA

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
x
«
»