RZEPIŃSKI Czesław

RZEPIŃSKI Czesław BIO

Tytuł:

Katedra Wawelska

Technika:autolitografia, papier
Wymiary:33,5 x 26,5 cm (w świetle passe-partout)
54 x 46 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany ołówkiem p.d.: "Rzepiński"
niedostepny

CZESŁAW RZEPIŃSKI

Czesław Rzepiński urodził się w 1905 roku w Strusowie, zmarł w 1995 roku w Krakowie. Jest uważany za czołowego przedstawiciela koloryzmu w malarstwie polskim.

Naukę rozpoczął w 1923 roku w Wolnej Szkole Malarstwa Ludwiki Mehofferowej w Krakowie prowadzonej przez Jerzego Fedkowicza i Zbigniewa Pronaszkę. Następnie podjął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, kształcąc się m.in. pod kierunkiem Wojciecha Weissa oraz Władysława Jarockiego. W 1929 roku wyjechał do Paryża, gdzie kontynuował edukację w filii krakowskiej uczelni, u Józefa Pankiewicza.

Po powrocie do Krakowa włączył się w działalność Grupy Zwornik nakierowanej na twórczość w nurcie koloryzmu. Czesław Rzepiński został też członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, a w latach 1945-1947 piastował stanowisko prezesa krakowskiego oddziału tej instytucji.
W 1933 roku podjął pracę na stanowisku wykładowcy w Wolnej Szkole Malarstwa Ludwiki Mehofferowej. Cztery lata później, wraz z Józefem Jaremą, założył w Katowicach Szkołę Malarską im. Aleksandra Gierymskiego.

Po zakończeniu II wojny światowej podjął pracę w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1948 roku piastował tytuł profesora. W latach 1954-1964 czterokrotnie pełnił funkcję rektora tej uczelni.

Twórczość Czesława Rzepińskiego

Czesław Rzepiński zajmował się malarstwem sztalugowym oraz monumentalnym, grafiką i rysunkiem. Wykonywał portrety, akty, pejzaże i martwe natury. Prace, zwykle impastowe, artysta budował śmiałymi pociągnięciami pędzla lub punktowymi, szybkimi uderzeniami narzędzia, niekiedy mocniej akcentując kontury ukazywanych przedmiotów lub postaci. Malarz skupiał się przede wszystkim na dekoracyjności obrazów oraz występujących w nich relacjach kolorystycznych. Swoje kompozycje traktował raczej płaszczyznowo. W malarstwie Czesław Rzepiński czerpał inspiracje z francuskiego malarstwa współczesnego, głównie z postimpresjonizmu Pierrea Bonnarda i sztuki Henriego Matissea.

Czesław Rzepiński - wystawy i kolekcje

Artysta po raz pierwszy wystawił swoje prace w 1931 roku, w kolejnych latach brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju oraz za granicą, m.in. w Paryżu, Londynie, Wiedniu. Brał udział w ekspozycjach TPSP w Krakowie oraz IPS w Warszawie. Na przełomie 1975 i 1976 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie i Krakowie odbyła się monograficzna wystawa twórczości Czesława Rzepińskiego.

Prace artysty można znaleźć m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Poznaniu.

 

Poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE OBRAZY CZESŁAWA RZEPIŃSKIEGO

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»