WEISS Wojciech

WOJCIECH WEISS - NOTA BIOGRAFICZNA

Wojciech Weiss

[Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Wojciech Weiss urodził się w 1875 roku w Leordzie w Rumunii, zmarł w 1950 w Krakowie. Od 1890 do 1899 roku studiował w Akademii Sztuk Sztuk Pięknych w Krakowie, początkowo ze względu na swój młody wiek posiadał status "gościa", jednak Jan Matejko widząc talent młodego Weissa, przyjął go od razu na drugi rok studiów. Artysta w latach 1890-1895 pobierał nauki w pracowniach Floriana Cynka, Izydora Jabłońskiego, Władysława Łuszczkiewicza, Józefa Unierzyskiego i Jana Matejki, z kolei w latach 1895-1899 u Juliana Fałata i Leona Wyczółkowskiego. W 1899 roku Wojciech Weiss wyjechał do Paryża, gdzie się kształcił. Tamże duże jego zainteresowanie wzbudziła sztuka ekspresyjna i dekadencka. W 1900 roku na Wystawie Światowej w Paryżu, został wyróżniony złotym medalem za obraz „Portret rodziców”. W 1901 roku otrzymał stypendium hr. Tyszkiewicza. W 1902 roku, podjął studia we Florencji, następnie w 1903 roku w Rzymie. W późniejszych latach wielokrotnie wracał do Francji i Włoch.

W 1907 roku Wojciech Weiss objął stanowisko docenta krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Profesorem uczelni został w 1910 roku, a rektorem w 1918 roku.

W 1898 roku powstał jego obraz „Melancholik”. Od tego czasu związał się z Towarzystwem Artystów PolskichSztuka”, początkowo jako członek, od 1909 roku jako prezes. Od 1906 artysta był również członkiem Secesji wiedeńskiej.

Twórczość Wojciecha Weissa

Wojciech Weiss tworzył głównie obrazy, jednak w jego dorobku artystycznym można znaleźć również grafikę i rzeźbę. Twórczość artysty była zdominowana przez portrety, akty, pejzaże i martwe natury oraz kompozycje symboliczne. Sztuka Wojciecha Weissa podlegała licznym przemianom i wpływom impresjonizmu, secesji, ekspresjonizmu i symbolizmu.

We wczesnej twórczości artysta był pod wpływem sztuki Edvarda Muncha i pism Stanisława Przybyszewskiego. W późniejszym okresie obrazy Wojciecha Weissa są bardziej klasycyzujące w formie. Co warte podkreślenia artysta podejmował próby artystyczne w nurcie socrealizmu.

Na twórczość Wojciecha Weissa składają się zarówno delikatne impresjonistyczne kompozycje, jak i prace o ekspresjonistycznym charakterze.

Wojciech Weiss - wystawy, wyróżnienia i kolekcje

Wojciech Weiss wystawiał swoje prace zarówno w kraju, jak i za granicą. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Polonia Restituta i wawrzynem Polskiej Akademii Literatury.

Prace artysty znajdują się w wielu zbiorach prywatnych i muzealnych, m.in. w Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i w kolekcji Zamku Królewskiego na Wawelu.

poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE OBRAZY WOJCIECHA WEISSA

niedostępne
niedostępne
niedostępne
Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»