CZAJKOWSKI Stanisław

CZAJKOWSKI Stanisław BIO

Tytuł:

Krzyż przydrożny (1929)

Technika:olej, sklejka
Wymiary:55 x 37,5 cm
73 x 55 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "STANISŁAW CZAJKOWSKI | 1929"
Na odwrocie metka z wystawy "Malarstwo Stanisława Czajkowskiego" prezentowanej w 1981 roku w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu oraz fragment metki z Międzynarodowej Wystawy Komunikacji i Turystyki w Poznaniu (1930 r.).
Na odwrocie numery inwentarzowe: "St.Cz. | inw. 345"
Na odwrocie opis: "w. Jakubowice | Kieleckie"
Obraz wymieniony na pozycji nr 312 w kategorii malarstwo olejne w katalogu wystawy monograficznej Stanisław Czajkowski (1878-1954), red. B. Mitschein, "Zachęta" Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, grudzień 1980 - styczeń 1981, Warszawa 1981, s. nn.

Obraz został sprzedany w ramach XXI Aukcji Dzieł Sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego (15 XII 2022) [ZOBACZ WYNIKI]
niedostepny

STANISŁAW CZAJKOWSKI

Stanisław Czajkowski urodził się w 1878 roku, zmarł w 1954 roku. Odebrał staranne wykształcenie, o które zadbał m.in. jego brat, Józef Czajkowski, architekt i współzałożyciel Spółdzielni Artystów "Ład". Stanisław Czajkowski edukację artystyczną rozpoczął w warszawskiej Klasie Rysunkowej Wojciecha Gersona. Od 1896 roku studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego profesorami byli: Jacek Malczewski, Leon Wyczółkowski oraz Józef Mehoffer. W latach 1898-1906 kontynuował edukację w Monachium i Paryżu. Po powrocie do Krakowa uczęszczał przez semestr do pracowni Jana Stanisławskiego na Akademii Sztuk Pięknych. Osobowość tego propagatora plenerów malarskich i reformatora Akademii wywarła ogromny wpływ na Stanisława Czajkowskiego, który przejął od mistrza zamiłowanie do pejzażu oraz technikę polegającą na malowaniu w sposób swobodny i szkicowy.

W momencie wybuchu I wojny światowej artysta przebywał w Paryżu, skąd udał się do Holandii, gdzie spędził okres wojny studiując tamtejsze malarstwo. W 1918 roku Stanisław Czajkowski powrócił do Polski i zamieszkał pod Krakowem. W 1926 roku przeprowadził się do Warszawy i rozpoczął pracę pedagoga. W okresie II wojny światowej artysta przebywał w Warszawie. W 1950 roku artysta został powołany na profesora rysunku i malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Sylwetka malarza została utrwalona przez Stanisława Wyspiańskiego w dramacie "Wesele".

Twórczość Stanisława Czajkowskiego

Stanisław Czajkowski próbował swoich sił w różnorodnych technikach artystycznych: malarstwie olejnym, akwareli, gwaszu, rysunku, drzeworycie, litografii. Poza pejzażami artysta tworzył także sceny rodzajowe, jednak stanowią one niewielki ułamek jego twórczości. Tworzył także portrety.

Twórczość Stanisława Czajkowskiego zmieniała się wraz z biegiem czasu. We wczesnym okresie w pracach malarza zauważalne są wpływy symbolizmu i impresjonizmu. Dużą rolę w malarstwie artysty odgrywało światło, które również ulegało licznym przemianom. Obrazy Stanisława Czajkowskiego cechuje precyzyjny rysunek, wrażliwość na kolor i umiejętność oddania charakteru i nastroju sceny.

Stanisław Czajkowski - wystawy, kolekcje i zbiory

Po raz pierwszy Stanisław Czajkowski zaprezentował swoje prace w 1902 roku w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. W 1908 roku został przyjęty w poczet członków Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka".

Obrazy Stanisława Czajkowskiego znajdują się w kolekcjach: Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Muzeów Okręgowych w Toruniu i Bydgoszczy, Muzeum Adama Mickiewicza w Warszawie, oraz Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE OBRAZY STANISŁAWA CZAJKOWSKIEGO

niedostępne
niedostępne
niedostępne
x
«
»