CZAJKOWSKI Stanisław

CZAJKOWSKI Stanisław
CZAJKOWSKI StanisławCZAJKOWSKI StanisławCZAJKOWSKI Stanisław
Tytuł:

Krzyż przydrożny (1929)

Technika:olej, sklejka
Wymiary:55 x 37,5 cm
73 x 55 cm (z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany i datowany l.d.: "STANISŁAW CZAJKOWSKI | 1929"
Na odwrocie metka z wystawy "Malarstwo Stanisława Czajkowskiego" prezentowanej w 1981 roku w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu oraz fragment metki z Międzynarodowej Wystawy Komunikacji i Turystyki w Poznaniu (1930 r.).
Na odwrocie numery inwentarzowe: "St.Cz. | inw. 345"
Na odwrocie opis: "w. Jakubowice | Kieleckie"
Obraz wymieniony na pozycji nr 312 w kategorii malarstwo olejne w katalogu wystawy monograficznej Stanisław Czajkowski (1878-1954), red. B. Mitschein, "Zachęta" Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, grudzień 1980 - styczeń 1981, Warszawa 1981, s. nn.
zapytaj o cenę
CZAJKOWSKI Stanisław
CZAJKOWSKI StanisławCZAJKOWSKI StanisławCZAJKOWSKI Stanisław
Tytuł:

Cyrk (1915)

Technika:ołówek, papier
Wymiary:26 x 36 cm
48 x 60 cm (z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany l.d.: "S.C."
Opisany p.d.: "Edam 1915"
Cena:2400 zł Kup

Stanisław Czajkowski urodził się w 1878 roku, zmarł w 1954 roku. Odebrał staranne wykształcenie, o które zadbał m.in. jego brat, Józef Czajkowski, architekt i współzałożyciel Spółdzielni Artystów "Ład". Stanisław edukację artystyczną rozpoczął w warszawskiej Klasie Rysunkowej Wojciecha Gersona. Od 1896 roku studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego profesorami byli: Jacek Malczewski, Leon Wyczółkowski oraz Józef Mehoffer. W latach 1898-1906 kontynuował edukację w Monachium i Paryżu. Po powrocie do Krakowa uczęszczał przez semestr do pracowni Jana Stanisławskiego na Akademii Sztuk Pięknych. Osobowość tego propagatora plenerów malarskich i reformatora Akademii wywarła ogromny wpływ na Czajkowskiego, który przejął od mistrza zamiłowanie do pejzażu oraz technikę polegającą na malowaniu w sposób swobodny i szkicowy. Po raz pierwszy zaprezentował swoje prace w 1902 roku w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. W 1908 roku został przyjęty w poczet członków Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”. Jego sylwetka została utrwalona przez Stanisława Wyspiańskiego w dramacie „Wesele”.

Stanisław Czajkowski próbował swoich sił w różnorodnych technikach artystycznych: malarstwie olejnym, akwareli, gwaszu, rysunku, drzeworycie, litografii. Poza pejzażami artysta tworzył także sceny rodzajowe, jednak stanowią one niewielki ułamek jego twórczości. Namalował także kilka portretów. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach: Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu; Muzeów Okręgowych w Toruniu i Bydgoszczy; Muzeum Adama Mickiewicza w Warszawie; oraz Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

x
«
»