STAROWIEYSKI Franciszek

STAROWIEYSKI Franciszek BIO

Tytuł:

Zuzanna i starcy (2003)

Technika:pastel, papier
Wymiary:30 x 42 cm
28,5 x 41 cm (w świetle passe-partout)
Uwagi:
Sygnowany i datowany p.g.: "FrStarowieyski | 1703"
Opisany l.g.: "martwa i żywa ZUZANNA oraz | skazani na śmierć starcy"
Opisany p.g.: "Ł"
niedostepny

 

FRANCISZEK STAROWIEYSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Franciszek Starowieyski urodził się 8 lipca 1930 roku w Bratkówce na Podkarpaciu, zmarł 23 lutego 2009 roku w Warszawie. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli „polskiej szkoły plakatu”. W latach 1949-1952 studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Wojciecha Weissa i Adama Marczyńskiego, następnie kontynuował naukę na warszawskiej ASP w pracowni Michała Byliny. Dyplom uzyskał w 1955 roku. W latach 1975-1975 przebywał w Stanach Zjednoczonych dzięki uzyskanemu stypendium Fundacji Kościuszkowskiej. Od połowy lat 80. działał jako pedagog, prowadził zajęcia w Hochshule der Knute w Berlinie Zachodnim. Od 1993 roku wykładał w Europejskiej Akademii Sztuki w Warszawie.

Franciszek Starowieyski zajmował się malarstwem, rysunkiem, sztuką plakatu i ilustracji oraz scenografią (był autorem dekoracji np. do opery Ubu Król Krzysztofa Pendereckiego wystawianej w Teatrze Wielkim w Łodzi). Jego twórczość łączona jest z europejskim nurtem symbolizmu i surrealizmu. W pracach artysty widoczne są wpływy estetyki baroku oraz wyraźne zainteresowanie ciałem człowieka, które malarz wciąż na nowo przetwarzał w swoim umyśle, deformując je, monumentalizując i komponując w zagadkowe, zaskakujące obrazy. Motywem przewodnim sztuki Franciszka Starowieyskiego był anonimowy, zmysłowy akt kobiecy o rubensowskich kształtach, przedstawiany w zhybrydyzowanych (w wizerunkach kobiet stałym elementem towarzyszącym jest motyw ptasiej głowy), niekiedy umechanicznionych formach, budzących niepokój i strach, kojarzących się z zagrożeniem, vanitas i rozkładem. Artysta tworzył pod pseudonimem Jan Byk. Swoje dzieła datował używając pewnej gry znaczeń - każde umieszczał 300 lat wstecz, dając wyraz swojego upodobania dla sztuki i ducha baroku.

Poza sztuką o wyłącznym charakterze plastycznym Franciszek Starowieyski tworzył również kilkudniowe happeningi pt. "Teatr rysowania", podczas których, stając się malarzem-aktorem, prezentował publiczności proces tworzenia dzieła.

Artysta wiele wystawiał zarówno w kraju, jak i za granicą, miał ponad 200 pokazów swojej sztuki, m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (1985). Stałą współpracę prowadził z galeriami Aberbach w Nowym Jorku, Spicchi dell`Est w Rzymie i AREA w Paryżu.

Franciszek Starowieyski otrzymał szereg nagród i wyróżnień za swoją twórczość, m.in. Grand Prix na na Biennale Sztuki Współczesnej w Sao Paulo (1973), nagrodę na Międzynarodowym Bienalle Plakatu w Warszawie, Nagrodę „Złotej Maski” (1994) czy Nagrodę Ministra Kultury w dziedzinie sztuk plastycznych (2004). W 2005 roku artysta został uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Co ciekawe, Franciszek Starowieyski był również kolekcjonerem sztuki, najbardziej interesowała go twórczość artystów XVII-wiecznych.

 

Poszukujemy prac artysty

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

 

niedostępne
niedostępne
niedostępne
x
«
»