STAROWIEYSKI Franciszek

STAROWIEYSKI Franciszek BIO

Tytuł:

Akty | Salome (praca dwustronna)

Technika:ołówek, papier
Wymiary:29 x 20 cm (w świetle passe-partout)
74 x 61,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany długopisem na stronie z aktami śr.d. monogramem wiązanym.
niedostepny

FRANCISZEK STAROWIEYSKI

Franciszek Starowieyski urodził się 8 lipca 1930 roku w Bratkówce na Podkarpaciu, zmarł 23 lutego 2009 roku w Warszawie. Artysta jest uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu. W latach 1949-1952 kształcił się w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Wojciecha Weissa i Adama Marczyńskiego, późnej studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Michała Byliny. W 1955 roku obronił dyplom. Od 1974 do 1075 roku przebywał w Stanach Zjednoczonych dzięki wsparciu Fundacji Kościuszkowskiej. Od połowy lat 80. działał jako pedagog, prowadził zajęcia w Hochshule der Knute w Berlinie Zachodnim, zaś od 1993 roku kształcił w warszawskiej Europejskiej Akademii Sztuki. Franciszek Starowieyski był kolekcjonerem sztuki dawnej.

Twórczość Franciszka Starowieyskiego

Artysta zajmował się malarstwem, rysunkiem, plakatem ilustracją i scenografią. Twórczość Franciszka Starowieyskiego jest łączona z symbolizmem i surrealizmem. W pracach artysty zauważalne są inspiracje estetyką baroku i zainteresowanie ludzkim ciałem. Ciało stało się dla artysty wielokrotnie przetwarzanym motywem, który poddawał stylizacji, deformacji, bądź monumentalizacji. Ponadto w twórczości Franciszka Starowieyskiego wielokrotnie powracał temat zmysłowego aktu kobiecego. Artysta tworzył swoje prace pod pseudonimem Jan Byk. Swoje dzieła datował na 300 lat wstecz, dając tym samym wyraz upodobaniu dla okresu baroku.

Poza pracami o charakterze plastycznym Franciszek Starowieyski tworzył także happeningi pt. "Teatr rysowania", podczas których prezentował proces kreacji dzieła.

Franciszek Starowieyski - wystawy

Artysta wielokrotnie prezentował swoje prace w kraju, jak i za granicą. Miał ponad 200 wystaw swojej twórczości, m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (1985). Prowadził stałą współpracę z zagranicznymi galeriami jak AREA w Paryżu, Spicchi dell`Est w Rzymie i Aberbach w Nowym Jorku.

Franciszek Starowieyski - nagrody i wyróżnienia

Artysta otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. Grand Prix na na Biennale Sztuki Współczesnej w Sao Paulo (1973), nagrodę na Międzynarodowym Bienalle Plakatu w Warszawie, Nagrodę "Złotej Maski" (1994) czy Nagrodę Ministra Kultury w dziedzinie sztuk plastycznych (2004). W 2005 roku Franciszek Starowieyski został uhonorowany Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

 

Poszukujemy prac artysty

 

NIEDOSTĘPNE PRACE FRANCISZKA STAROWIEYSKIEGO

 

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
x
«
»