BRATKOWSKI Roman

BRATKOWSKI Roman BIO

Tytuł:

Wieczór na Capri

Technika:olej, płótno
Wymiary:66 x 91,5 cm
84 x 109,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany p.d.: "R. Bratkowski Capri"
niedostepny

ROMAN BRATKOWSKI

Roman Bratkowski urodził się w 1869 roku we Lwowie, zmarł w 1954 roku w Wieliczce. W latach 1888-1890 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w pracowniach Feliksa Szynalewskiego, Izydora Jabłońskiego i Władysława Łuszczkiewicza. Edukację kontynuował w wiedeńskiej Akademii pod kierunkiem Christiana Griepenkerla i Alfreda Eisenmengera oraz w szkole Antona Ažbégo w Monachium.

Po studiach powrócił do rodzinnego Lwowa. W 1903 roku rozpoczął pracę jako pedagog w szkole malarstwa Stanisława Batowskiego-Kaczora, zaś w 1912 roku objął stanowisko profesora Wolnej Akademii Sztuki.

W latach po I wojnie światowej Roman Bratkowski wyjechał do Włoch i zamieszkał na wyspie Capri. Okres międzywojenny spędzony w Italii zaowocował powstaniem wielu prac o tematyce śródziemnomorskiej.

Twórczość Romana Bratkowskiego

Twórczość Romana Bratkowskiego skupiała się głównie wokół olejnych pejzaży. Artysta tworzył również portrety i sceny rodzajowe.

Dużą popularnością cieszyły się tworzone przez artystę widoki z wyspy Capri oraz nadmorskie pejzaże. Malarstwo Romana Bratkowskiego obfitowało w liczne przedstawienia natury, która była przez artystę ukazywana w różnych porach roku.

Malarstwo artysty wyróżnia ponadprzeciętna wrażliwość twórcy na światło i barwę. Malarz w niezwykle wysmakowany sposób oddawał zróżnicowanie odcienie barw, które wpływają na dekoracyjność i nastrojowość jego prac.

Roman Bratkowski - wystawy i zbiory

Artysta pierwszy raz prezentował swoje prace w 1891 roku. Brał czynny udział w życiu artystycznym, w związku z czym dużo wystawiał, m.in. we lwowskim i w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Obrazy Romana Bratkowskiego znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie oraz w Muzeum Narodowym w Krakowie.

 

Poszukujemy prac artysty

 

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

 

niedostępne
niedostępne
x
«
»