BATOWSKI KACZOR Stanisław

 

STANISŁAW KACZOR BATOWSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Stanisław Kaczor Batowski

 

Stanisław Batowski Kaczor z żoną Ireną na tle swojego obrazu "Polskie Termopile"
[Źródło: NAC]

 

 

Stanisław Kaczor Batowski urodził się w 1866 roku we Lwowie, zmarł tamże w 1946 roku. W latach 1883-1885 studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie uczęszczał na zajęcia w pracowniach Władysława Łuszczkiewicza oraz Floriana Cynka. Wkrótce wyjechał do Wiednia, by doskonalić swój warsztat w tamtejszej akademii u Carla Griepenkerla i Simona Allemanda. Następnie, od 1887 roku, przez dwa lata naukę kontynuował pod kierunkiem Alexandra Liezen-Mayera w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Artysta dużo podróżował, zwiedził m.in. Francję, Hiszpanię, Włochy, Krym oraz Maroko, odwiedził również Stany Zjednoczone.
Na początku XX wieku malarz rozpoczął działalność dydaktyczną, w latach 1903-1914 prowadził we Lwowie własną, prywatną szkołę malarstwa. Był również jednym z założycieli lwowskiego stowarzyszenia artystów Młoda Sztuka, członkiem komisji znawców Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i członkiem zarządu Związku Artystów Polskich we Lwowie.

Specjalizował się w malarstwie batalistycznym, malował sceny z historii dawnej i współczesnej, chętnie ukazując walki niepodległościowe. Epizody bitewne przedstawiał w sposób niezwykle dramatyczny. Sceny emanowały dynamizmem przejawiającym się w wygięciach ciał żołnierzy i sylwetek koni oraz w charakterystycznych dla dzieł artysty, unoszących się tumanach kurzu.
Stanisław Kaczor Batowski tworzył także portrety, obrazy religijne i alegoryczne oraz sceny rodzajowe. Poza malarstwem sztalugowym zajmował się również projektowaniem witraży i polichromii, a także ilustratorstwem. Stworzył cykl ilustracji do Trylogii Henryka Sienkiewicza oraz do książek Elizy Orzeszkowej i Juliusza Słowackiego.
W 1932 roku Stanisław Kaczor Batowski został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi. Artysta był niejednokrotnie nagradzany za swoją twórczość, otrzymał m.in. nagrodę „Mention honorable” w Berlinie (1891) oraz srebrny medal na wystawie we Lwowie (1894).
Malarz często wystawiał swoje obrazy we Lwowie, w Krakowie oraz w Warszawie. Prace artysty znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych, np. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i Warszawie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Lwowskiej Galerii Sztuki czy Muzeum Polskiego w Ameryce (Chicago).

 

Poszukujemy prac artysty

 

niedostępne
Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»