BATOWSKI KACZOR Stanisław

BATOWSKI KACZOR Stanisław
BATOWSKI KACZOR StanisławBATOWSKI KACZOR StanisławBATOWSKI KACZOR Stanisław
Tytuł:

Na wsi

Technika:olej, tektura
Wymiary:33 x 52,5 cm
45,5 x 65,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Batowski"

OPIS PRACY:
Stanisław Batowski Kaczor – mimo, iż znany głównie jako batalista – zajmował się także malarstwem pejzażowym, rodzajowym i portretowym. Sceny z polskiej wsi, podobnie zresztą jak przedstawienia walk niepodległościowych, stanowiły dla artysty pretekst do wyrażenia uczuć patriotycznych.
Obraz Stanisława Batowskiego Kaczora "Na wsi" przedstawia haftującą dziewczynkę na tle stogów siana i pokrytych strzechą domów. Po prawej stronie kompozycji pasie się przydomowe ptactwo. Malarz ukazał tę sielankową scenę z dużą swobodą. Przyglądając się malarskiej warstwie obrazu można śledzić energiczne pociągnięcia pędzla i podziwiać śmiałe, kontrastowe decyzje w dobrze gamy barwnej, dzięki którym praca trafnie oddaje klimat letniego, ciepłego dnia.
zapytaj o cenę

STANISŁAW KACZOR BATOWSKI

Stanisław Kaczor Batowski

Stanisław Batowski Kaczor z żoną Ireną na tle swojego obrazu "Polskie Termopile"
[Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Stanisław Kaczor Batowski urodził się w 1866 roku we Lwowie, zmarł tamże w 1946 roku. W latach 1883-1885 studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie uczęszczał na zajęcia w pracowniach Władysława Łuszczkiewicza oraz Floriana Cynka. Wkrótce wyjechał do Wiednia, by doskonalić swój warsztat w tamtejszej akademii u Carla Griepenkerla i Simona Allemanda. Od 1887 roku, przez dwa lata kontynuował edukację pod kierunkiem Alexandra Liezen-Mayera w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium.

Stanisław Kaczor Batowski w ciągu swojego życia odbył wiele podróży (Francja, Hiszpania, Włochy, Krym oraz Maroko, Stany Zjednoczone).

W latach 1903-1914 artysta prowadził we Lwowie szkołę malarstwa. Ponadto był jednym z założycieli lwowskiego stowarzyszenia artystów Młoda Sztuka, członkiem komisji znawców Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i członkiem zarządu Związku Artystów Polskich we Lwowie.

Stanisław Kaczor Batowski - malarstwo

Artysta jest znany ze swoich prac o tematyce batalistycznej. Stanisław Batowski Kaczor malował sceny zarówno z historii dawnej, jak i współczesnej. Jego sceny bitewne cechuje dramatyczny nastrój i dynamizm kompozycji. Artysta malował również portrety, obrazy religijne, alegoryczne i sceny rodzajowe. Poza malarstwem artysta zajmował się projektowaniem witraży i polichromii, oraz ilustratorstwem.

Stanisław Batowski Kaczor jest twórcą cyklu ilustracji m.in. do Trylogii Henryka Sienkiewicza oraz do publikacji związanych z twórczością Elizy Orzeszkowej oraz Juliusza Słowackiego.

Stanisław Kaczor Batowski - wyróżnienia i wystawy

W 1932 roku artysta został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Stanisław Kaczor Batowski był wielokrotnie nagradzany za swoją działalność artystyczną, w tym miejscu warto choćby wspomnieć nagrodę "Mention honorable" w Berlinie (1891) oraz srebrny medal na wystawie we Lwowie (1894).

Artysta wielokrotnie prezentował swoje obrazy w Krakowie, Warszawie oraz we Lwowie. Obrazy Stanisława Kaczora Batowskiego obecnie można znaleźć m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Lwowskiej Galerii Sztuki i Muzeum Polskiego w Ameryce w Chicago.

 

Poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE OBRAZY STANISŁAWA KACZORA BATOWSKIEGO

niedostępne
x
«
»