ZEGADŁO Henryk

ZEGADŁO Henryk
ZEGADŁO HenrykZEGADŁO Henryk
Tytuł:

Fundator

Technika:drewno
Wymiary:24 x 10 x 8,5 cm
Uwagi:Sygnowany na spodzie podstawy: "ZEGADŁO | HENRYK"
Opisany na spodzie podstawy: "WIEŚ. KRZYŻKA | 4 | [nieczytelne] ŁĄCZNA | pow. KIELCE"
Cena:1800 zł
Kup
ZEGADŁO Henryk
ZEGADŁO HenrykZEGADŁO Henryk
Tytuł:

Kobieta w koralach

Technika:drewno
Wymiary:20 x 7 x 7 cm
Uwagi:Sygnowany na spodzie podstawy monogramem wiązanym "HZ"
Opisany na spodzie podstawy: "MARYTA"
Cena:1300 zł
Kup

HENRYK ZEGADŁO

Henryk Zegadło urodził się 28 września 1934 roku we wsi Krzyżka, zmarł 9 października 2011 roku w Bad Bertrich. Artysta początkowo uczęszczał do studium plastycznego, aby następnie rozpocząć studia z zakresu malarstwa w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1960-1978 wraz z ojcem i bratem prowadził w Zakopanem pracownię artystyczną. Pod koniec lat 70. wyjechał do Niemiec, gdzie pozostał z końca życia.

Twórczość Henryka Zegadły

Henryk Zegadło był malarzem i rzeźbiarzem.

W okresie zakopiańskim artysta zajmował się tworzeniem obrazów na szkle i rzeźby wzorowanej na sztuce ludowej. Pod wpływem odbytej podróży do Azji w jego twórczości pojawiły się inspiracje sztuką ludową Japonii.

Zarówno w malarstwie jak i rzeźbie podejmował tematykę religijną i rodzajową, chętnie przedstawiał także zwierzęta. W przypadku rzeźby Henryk Zegadło wypracował swój indywidualny styl, który opierał się m.in. na gładkim opracowaniu powierzchni i drobiazgowym ukształtowaniu poszczególnych elementów.

Henryk Zegadło - wystawy i kolekcje

W 2001 roku w Bad Bertrich została otworzona stała wystawa Muzeum Rodziny Zegadłów. Prace autorstwa Henryka Zegadły aktualnie znajdują się również m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego w Kielcach.

Twórczość Henryka Zegadły cieszy się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów, w związku z czym prace tego twórcy znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych.

 

Poszukujemy prac artysty

 

x
«
»