JONIAK Juliusz

JONIAK Juliusz
JONIAK JuliuszJONIAK JuliuszJONIAK Juliusz
Tytuł:

Martwa natura w zieleniach (1992)

Technika:olej, płótno
Wymiary:100 x 81 cm
112 x 93 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Joniak 92."
Opisany na odwrocie: "JULIUSZ JONIAK | MARTWA NATURA W ZIELENIACH’92 | 100 x 81 | 1992"
Na odwrocie metka z indywidualnej wystawy Juliusza Joniaka w Pałacu Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie (maj-czerwiec 1998).
Cena:12500 zł
rezerwuj

JULIUSZ JONIAK

Juliusz Joniak urodził się w 1925 roku, zmarł w 2021 roku. Edukację rozpoczął w Szkole Przemysłu Artystycznego we Lwowie. W dalszej kolejności kształcił się na Akademii Sztuk Pięknych w prof. Czesława Rzepińskiego, Andrzeja Jurkiewicza, Konrada Srzednickiego oraz Ludwika Gardowskiego. Po ukończeniu studiów zaangażował się w działalność dydaktyczną na macierzystej uczelni. Malarz należał do Związku Polskich Artystów Plastyków, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i był członkiem honorowym Académie Européene des Arts.

Twórczość Juliusza Joniaka

Metaforyczne malarstwo Juliusza Joniaka było zdominowane przez pejzaże i sceny rodzajowe. Artysta w wielobarwnych i energicznych kompozycjach dawał wyraz swoim kolorystycznym zainteresowaniom.

Artysta początkowo tworzył silnie uproszczone geometryzujące kompozycje, później w jego twórczości pojawiły się pastisze znanych dzieł sztuki, z kolei od lat 80. wielobarwne i przepełnione światłem pejzaże.

Juliusz Joniak - zbiory i nagrody

Prace Juliusza Joniaka można znaleźć w wielu muzeach oraz kolekcjach prywatnych w kraju (Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Warszawie) jak i za granicą (Niemcy, Szwecja, Włochy, Australia).

Prace malarza były nagradzane zarówno przez krytykę, jak i publiczność. Juliusz Joniak otrzymał m.in. I. nagrodę na VII. Festiwalu Sztuki w Magne (Francja) w 1995 roku.

Artysta został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Poszukujemy prac artysty

 

x
«
»