SRZEDNICKI Konrad

SRZEDNICKI Konrad
SRZEDNICKI KonradSRZEDNICKI Konrad
Tytuł:

Martwa natura z kwiatami (1984)

Technika:olej, płótno
Wymiary:47 x 61,5 cm
59,5 x 73 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Konrad Srzednicki 1984"
Opisany na blejtramie: "Konrad Srzednicki | 1984"
Cena:3500 zł
rezerwuj

KONRAD SRZEDNICKI urodził się w 1894 roku, zmarł w 1993 r. Studiował malarstwo w szkole K. Krzyżanowskiego w Warszawie oraz w Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Tadeusza Pruszkowskiego i Władysława Skoczylasa. Dyplom otrzymał w 1936 roku. Artysta był współorganizatorem Międzynarodowego Biennale Grafiki w Krakowie (1960). W 1939 roku został pedagogiem na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uzyskał wiele nagród i wyróżnień m.in.: nagrodę Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego (1932); nagrodę na wystawie paryskiej "Sztuka i Technika" (1937); I nagrodę na wystawie sopockiej "Bałtyk w grafice" (1959); I nagrodę na wystawie ogólnopolskiej "Dzieło plastyczne w 15-leciu PRL" (1961); Nagrodę Krytyki Miasta Essen (1964); nagrodę na Międzynarodowym Biennale Grafiki we Florencji.

ARTYKUŁY NA TEMAT ARTYSTY

"Subiektywizm i autentyczność wizji zawartej w grafikach Konrada Srzednickiego, przesłanie liryczne, lub bogata narracja jego prac - wskazują na artystę pozostającego w nieustannym kontakcie z rzeczywistością wizualną, ale nie unikającego "Dichtung", koniecznego komentarza rzeczywistości, płynącego ze strony wyobraźni, pamięci, emocji z nimi związanych. W urzeczeniu jednak wartościami wizualnymi jakie niesie ta sztuka - gdy przystępujemy do jej odczytania - nie zapominajmy o przesłaniu głębszym, które jest w niej zawarte. Poza notacją biograficzną odnajdziemy tu symbole i znaki sięgające do źródeł naszego kręgu kulturowego i naszego odczuwania świata."

Andrzej Sawicki, Kraków maj 1979

[fragment, Katalog Wystawa Jubileuszowa w 50-lecie pracy twórczej, Związek Polskich Artystów Plastyków, Biuro Wystaw Artystycznych w Krakowie, 1979]

x
«
»