BRATKOWSKI Roman

BRATKOWSKI Roman
Tytuł:

Pejzaż nizinny z rzeką (1922)

Technika:olej, płótno
Wymiary:55 x 81 cm
75 x 100 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "R. Bratkowski 22."
Lokalnie widoczne spękania i przetarcia warstwy malarskiej.
Cena:4300 zł
rezerwuj
BRATKOWSKI Roman
BRATKOWSKI RomanBRATKOWSKI Roman
Tytuł:

Spienione fale na skałach

Technika:olej, tektura
Wymiary:50 x 70 cm
71,5 x 91 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "R. Bratkowski"
Cena:5800 zł
rezerwuj
BRATKOWSKI Roman
BRATKOWSKI RomanBRATKOWSKI Roman
Tytuł:

Mewy nad wzburzonym morzem

Technika:olej, tektura
Wymiary:59 x 80 cm
78 x 97 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "R. Bratkowski"


OPIS PRACY:
W malarstwie Romana Bratkowskiego wielokrotnie powracał motyw wzburzonego morza, nierzadko, tak jak w prezentowanym przykładzie, ożywiony sylwetkami wznoszących się mew. Artysta w obrazach o tematyce marynistycznej wykorzystywał interesujące zabiegi kompozycyjne i luministyczne, które nadają jego pracom niepowtarzalny charakter.
Na oferowanym obrazie widoczny jest morski pejzaż. Białe, spienione fale niespokojnego morza w majestatyczny sposób rozbijają się o skaliste wybrzeże. Kolorystycznie odcinają się one zarówno od ciemnobrązowych skał, jak i zieleni morskiej toni. Przedstawienie jest niezwykle dynamiczne, na co wpływają diagonalne linie ukazanych w ruchu morskich fal i przecinających powietrze lecących mew. Spokojem zachwyca natomiast w kontraście ciemne stosunkowo niebo, po którym z lekka tylko przesuwają się chmury.
Cena:6250 zł
rezerwuj

ROMAN BRATKOWSKI

Roman Bratkowski urodził się w 1869 roku we Lwowie, zmarł w 1954 roku w Wieliczce. W latach 1888-1890 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w pracowniach Feliksa Szynalewskiego, Izydora Jabłońskiego i Władysława Łuszczkiewicza. Edukację kontynuował w wiedeńskiej Akademii pod kierunkiem Christiana Griepenkerla i Alfreda Eisenmengera oraz w szkole Antona Ažbégo w Monachium.

Po studiach powrócił do rodzinnego Lwowa. W 1903 roku rozpoczął pracę jako pedagog w szkole malarstwa Stanisława Batowskiego-Kaczora, zaś w 1912 roku objął stanowisko profesora Wolnej Akademii Sztuki.

W latach po I wojnie światowej Roman Bratkowski wyjechał do Włoch i zamieszkał na wyspie Capri. Okres międzywojenny spędzony w Italii zaowocował powstaniem wielu prac o tematyce śródziemnomorskiej.

Twórczość Romana Bratkowskiego

Twórczość Romana Bratkowskiego skupiała się głównie wokół olejnych pejzaży. Artysta tworzył również portrety i sceny rodzajowe.

Dużą popularnością cieszyły się tworzone przez artystę widoki z wyspy Capri oraz nadmorskie pejzaże. Malarstwo Romana Bratkowskiego obfitowało w liczne przedstawienia natury, która była przez artystę ukazywana w różnych porach roku.

Malarstwo artysty wyróżnia ponadprzeciętna wrażliwość twórcy na światło i barwę. Malarz w niezwykle wysmakowany sposób oddawał zróżnicowanie odcienie barw, które wpływają na dekoracyjność i nastrojowość jego prac.

Roman Bratkowski - wystawy i zbiory

Artysta pierwszy raz prezentował swoje prace w 1891 roku. Brał czynny udział w życiu artystycznym, w związku z czym dużo wystawiał, m.in. we lwowskim i w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Obrazy Romana Bratkowskiego znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie oraz w Muzeum Narodowym w Krakowie.

 

Poszukujemy prac artysty

 

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

 

niedostępne
niedostępne
x
«
»