LESZKO Ludwik

LESZKO Ludwik BIO

Tytuł:

Rajd narciarski (1952)

Technika:olej, tektura
Wymiary:71 x 102 cm
78 x 109 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Leszko | 1952"
Na odwrocie metka z Centralnego Biura Wystaw Artystycznych w Krakowie.

Obraz został sprzedany w ramach XXXIV Aukcji Dzieł Sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego (29 XII 2023) [ZOBACZ WYNIKI]
niedostepny

LUDWIK LESZKO

Ludwik Leszko

Ludwik Leszko, "Autoportret"
[Źródło: zbiory prywatne rodziny artysty]

Ludwik Leszko urodził się w 1890 roku w Krakowie, zmarł tamże w 1957 roku. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Józefa Mehoffera. W 1911 roku zaczął studiować filologię klasyczną na Uniwersytecie Jagiellońskim, a wkrótce potem wyjechał do Wiednia, by kontynuować naukę na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni Kazimierza Pochwalskiego. W 1913 roku otrzymał dyplom krakowskiej ASP i rozpoczął pracę jako nauczyciel rysunku w krakowskich szkołach ogólnokształcących.
Od 1920 roku Ludwik Leszko należał do Związku Polskich Artystów Plastyków (legitymacja nr 1485), natomiast po wojnie, w 1948 roku, wstąpił do ugrupowania "Krąg".
Ludwik Leszko był nie tylko artystą, ale także sportowcem związanym z Polskim Związkiem Narciarskim i Towarzystwem Sportowym "Wisła" oraz współzałożycielem Sekcji Wioślarskiej Akademickiego Związku Sportowego w Krakowie.
Po II wojnie światowej Ludwik Leszko pracował w Kuratorium Okręgu Szkolnego Krakowskiego, kierował dydaktyczno-naukowym rysunku. Prowadził zajęcia rysunkowe dla studentów Politechniki Krakowskiej.
Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz złotą odznaką PZN.

Malarstwo Ludwika Leszko

Ludwik Leszko tworzył w technice olejnej i akwareli. We wczesnej twórczości w obrazach Ludwika Leszko dominowały motywy mitologiczno-alegoryczne, które artysta malował pod wpływem swojego nauczyciela Józefa Mehoffera. W późniejszym czasie malował dekoracyjne weduty oraz pejzaże - górskie i marynistyczne. Często ukazywał też motywy rodzajowe, rzadziej podejmował tematykę martwej natury, portretu i aktu. Pod koniec lat 40., związawszy się ze wspomnianą grupą "Krąg", Ludwik Leszko zaczął tworzyć obrazy socrealistyczne.

Ludwik Leszko - wystawy

Ludwik Leszko swoje prace często pokazywał na wystawach krajowych malarstwa, m.in. w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, we Lwowie i w Poznaniu oraz w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Eksponował również za granicą, m.in. w Paryżu i Monachium.
W krakowskim TPSP odbyły się dwie wystawy indywidualne Ludwika Leszko - w 1929 oraz 1931 roku.
Obrazy Ludwika Leszko znajdują się w np. w zbiorach Muzeum Krakowa oraz w licznych kolekcjach prywatnych.

NIEDOSTĘPNE OBRAZY LUDWIKA LESZKO

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
x
«
»