KOSIŃSKI Kajetan

KAJETAN KOSIŃSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Kajetan Kosiński (pseud. Kajetan Łużan) urodził się w 1847 roku w Łużanach na Bukowinie (ob. Ukraina), zmarł w 1935 roku we Lwowie. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu w latach 1866-69. Następnie studia kontynuował w Monachium. Po powrocie do kraju pracował jako nauczyciel rysunku w szkołach w Śniatyniu, Drohobyczu, od 1877 roku w Wyższej Szkole Realnej w Stryju oraz w latach 1893 do 1907 w I Wyższej Szkole Realnej w Krakowie, gdzie pełnił także funkcję dyrektora. Od 1907 roku mieszkał na stałe we Lwowie, gdzie spędził ostatnie lata życia.

Artysta malował w technice olejnej oraz akwareli, niekiedy sięgał również po pastele. Główne tematy jego malarstwa to pejzaże, sceny rodzajowe, portrety oraz martwe natury. Przedstawienia często sytuował w polskim krajobrazie, oddanym realistycznie, z uwzględnieniem szczegółów natury i gry światła. Chętnie utrwalał rodzime obyczaje oraz postacie w strojach narodowych. Największą popularnością cieszyły się wesela krakowskie Kosińskiego. W twórczości artysty można dostrzec inspiracje malarstwem Juliusza Kossaka oraz Alfreda Wierusz-Kowalskiego, między innymi wpływy ich zamiłowania tego do portretowania jeźdźców i koni. Kajetan Kosiński sporadycznie tworzył także obrazy religijne, na przykład „Św. Teresę od Dzieciątka Jezus” (1926) dla krakowskiego Domu Księży Misjonarzy na Stradomiu.
Część z płócien Kajetana Kosińskiego utrzymana jest w stylistyce właściwej „monachijczykom” - artysta malował niekiedy dynamiczne sceny pędzących sań i powozów na tle stepowych, ukraińskich równin.

Malarz po raz pierwszy swoje prace wystawił w 1870 roku. Kajetan Kosiński eksponował obrazy na wielu wystawach w krakowskim oraz lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych oraz w stołecznym Instytucie Propagandy Sztuki.

Duża część prac Kajetana Kosińskiego spłonęła w czasie pożaru w Stryju w 1887 roku.

Kajetan Kosiński zajmował się również pisaniem podręczników o podstawach rysunku i historii sztuki. Wydał trzy pozycje: „Nauka rysunków odręcznych w szkołach średnich w porównaniu z nauką języków” (1879), „Ogólne pojęcia o sztukach plastycznych na podstawie ich rozwoju historycznego dla użytku uczniów Wyższej Szkoły Realnej w Krakowie, klasa 5” (1887), „Zasadnicze pojęcia o architekturze, rzeźbie i malarstwie” (1903).

 

Poszukujemy prac artysty

 

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

niedostępne
niedostępne
niedostępne

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt