WÓJCIK Henryk

HENRYK WÓJCIK - NOTA BIOGRAFICZNA

Henryk Wójcik urodził się w 1920 roku w Sosnowcu, zmarł w 2009 roku w Krakowie. Studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Zbigniewa Radnickiego i Zbigniewa Pronaszki w latach 1945-1950. Dyplom uzyskał w pracowni Pronaszki. Od 1963 roku pracował jako asystent, później samodzielny wykładowca na macierzystej uczelni. Od 1972 roku prowadził pracownię rysunku w Katedrze Kształcenia Ogólnoplastycznego Wydziału Rzeźby krakowskiej ASP.

Artysta uznawany jest za przedstawiciela nurtu koloryzmu. Podejmował najczęściej tematykę pejzażu i martwej natury, rzadziej wykonywał sceny figuralne, portrety. Malował widoki o niezwykle pozytywnym wyrazie, z radością kontemplował naturę. Wykorzystywał technikę olejną, akwarelę i gwasz. Stosował charakterystyczny styl malowania, grube warstwy farby kładł punktowo, dynamicznymi, wirującymi plamami, które łączył z wyciszonymi elementami płaskich powierzchni. Henryk Wójcik operował bardzo zróżnicowaną gamą barwną, raz harmonijnie dopasowując kolory, raz celowo dobierając je na zasadzie dysonansu. Henryk Wójcik malował jednak również kompozycje abstrakcyjne i symboliczne. Malarstwo Henryka Wójcika najczęściej inspirowane było muzyką, stąd też wywodzić można melodyjność jego obrazów i rytmikę kompozycji.

Reprezentatywnym przykładem działalności Henryka Wójcika jest obraz „Motyw z Ciążkowic”, ukazujący widok na niewielki biały dom osadzony w wiejskim pejzażu pól i pagórków porośniętych drzewami. Obraz malowany jest właśnie w charakterystyczny dla artysty sposób, fakturowo, punktowymi dotknięciami narzędzia. W pracy występuje również wspomniany element wyciszenia, który w tym przypadku stanowi polna droga. Kolorystyka jest raczej harmonijna, przyjemna dla oka, jednak niektóre plamy soczystej zieleni i przygaszonego granatu w niewytłumaczalny sposób drażnią oko i skupiają uwagę na pierwszym planie, za którym wszystko zdaje się drgać i wirować, wciągając widza do wnętrza obrazu.

Henryk Wójcik eksponował swoje prace na wielu wystawach indywidualnych w Polsce, m. in. Wystawie Grupy Zagłębie, (Katowice, 1967), Wystawie Grupy 15 Kolekcji Kraków-Gdańsk (1968); Wystawach XV, XX, XXV, XXX, XL-lecia PRL, Wystawie Jubileuszowej w Tarnowie (1970), indywidualnej wystawie retrospektywnej (Kraków, 1971) oraz za granicą Oslo-Narvik, Bergen, Norwegia, Wiedeń (1959), Bratysława (1965), Praga (1966), Vallouries (Francja, 1969), Bolonia (1968), Bergen (Szwecja, 1979), Grecja, RFN.

Malarz otrzymał również kilka nagród, m. in. II Nagrodę za „Obraz Roku" (1965); Nagroda ZPAP Kraków; Nagroda ASP Kraków za aktywność artystyczną (1964); Nagroda „Dziennika Polskiego".

 

Poszukujemy prac artysty

 

niedostępne
Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»