HOLZMÜLLER Juliusz

HOLZMÜLLER Juliusz BIO

Tytuł:

Przed karczmą

Technika:akwarela, papier
Wymiary:37 x 53 cm (w świetle passe-partout)
63 x 80 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:
sygnowany l.d.: "Juliusz Holzmuller"
niedostepny

 

JULIUSZ HOLZMÜLLER - NOTA BIOGRAFICZNA

Juliusz Holzmüller urodził się w 1876 roku w Bolechowie, zmarł w 1932 roku we Lwowie. Pobierał nauki w lwowskiej szkole realnej oraz w Państwowej Szkole Przemysłowej na kursie malarstwa dekoracyjnego m.in. u Romana Bratkowskiego, Stanisława Józefa Rejchana i Tadeusza Rybkowskiego. W latach 1898-1906 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach Floriana Cynka, Józefa Mehoffera i Teodora Axentowicza. W latach 1903-1904 kontynuował naukę w Monachium.
Po ukończeniu studiów zamieszkał w Stanisławowie, pracując jako nauczyciel rysunku w gimnazjach. Działalność pedagogiczną kontynuował po przeprowadzce do Lwowa w Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika.

Juliusz Holzmüller najczęściej malował w technice akwareli, tworzył również sepią i tuszem, bardzo rzadko sięgając po farby olejne. Artysta tworzył przede wszystkim pejzaże, widoki dworów oraz sceny rodzajowe, najczęściej z motywem koni ujmowanych w sposób bardzo realistyczny, świadczący o dobrej znajomości artysty anatomii tych zwierząt. Niekiedy podejmował też tematykę huculską oraz batalistyczną.
Co ciekawe, Juliusz Holzmüller malował obrazy batalistyczne z konnicą japońską, które zyskały tak wielką sławę, że jedna z wielkoformatowych akwarel została zakupiona do kasyna oficerskiego w Tokio. Artysta namalował cykl akwarel do pawilonu myśliwskiego arcyksięcia Ottona Hasburga w Rajfałowej. Tematem serii jego prac były również wizerunki koni hodowlanych ze stadniny Longina Łobosia w Taurowie, wykonanych na zamówienie właścicieli.

Artysta po raz pierwszy swoje prace wystawił na wystawie krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie w 1899 roku (obrazy „Delatyn”, „Jesień”, „Zima”, „Karczma w Żubie”). Juliusz Holzmüller eksponował obrazy również w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki w Krakowie, w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych oraz we Lwowie.

Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum w Łańcucie czy Lwowskiej Galerii Obrazów.

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

 

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»