RYBKOWSKI Tadeusz

TADEUSZ RYBKOWSKI

Tadeusz Ajdukiewicz, Portret Tadeusza Rybkowskiego, MNW

Tadeusz Ajdukiewicz, "Portret Tadeusza Rybkowskiego" (1883), olej, płótno, Muzeum Narodowe w Warszawie
[źródło: Cyfrowe MNW]

Tadeusz Rybkowski urodził się w 1848 roku, zmarł w 1926 roku. Studiował najpierw pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza w krakowskiej SSP, a następnie, w latach 1875-1877 w Akademii Wiedeńskiej w pracowni Karla Wurzingera i Hansa Makarta a po studiach otworzył w Wiedniu własną pracownię malarską. Odbył liczne podróże po Europie w celu zdobywania nowych umiejętności artystycznych.

Osiadł na stałe we Lwowie gdzie otworzył prywatną szkołę malarstwa dla kobiet, wykładał także w tamtejszej Państwowej Szkole Przemysłowej. Poza tym zajmował się malarstwem ściennym i ilustratorstwem. Jego prace eksponowane były między innymi na wystawach w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie.

Twórczość Tadeusza Rybkowskiego

Artysta malował sceny rodzajowe z życia wsi: jarmarki, wesela, polowania, portrety pejzaże, widoki miejskie, interesował go także folklor polskich górali i hucułów. Podpatrywał codzienne życie tych przywiązanych do tradycji społeczności, oddawał na płótnie nie tylko ludowe stroje, codzienne otoczenie, ale także srogi, twardy charakter tych ludzi widoczny w postawie i spojrzeniu ("Myśliwy"). Jego prace są niezwykle realistyczne i zarazem szczegółowe. Da się w nich dostrzec wyraźną dominację rysunku nad plamą barwną oraz przewagę zimnych odcieni mocno rozjaśniających przedstawiane sceny.

Tadeusz Rybkowski zajmował się również malarstwem monumentalnym i ilustratorstwem.

Tadeusz Rybkowski - ekspozycje i zbiory

Artysta eksponował swoje prace na licznych wystawach, m.in. w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie.

Prace Tadeusza Rybkowskiego można znaleźć m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie i Lwowskiej Galerii Obrazów.

Poszukujemy prac artysty

 

Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»