LAMBERT-RUCKI Jean

LAMBERT-RUCKI Jean BIO

Tytuł:

Krucyfiks

Technika:brąz, drewno
Wymiary:42 x 26,6 cm
Uwagi:
niedostepny

 

JEAN LAMBERT-RUCKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Jean Lambert-Rucki urodził się w 1888 roku w Krakowie, zmarł w 1967 w Paryżu. Uczył się w krakowskiej Szkole Przemysłowej, następnie studiował na tutejszej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Józefa Pankiewicza i Józefa Mehoffera. Po uzyskaniu dyplomu w 1911 roku zainspirowany sztuką Paula Gauguina wyjechał do Paryża, gdzie doskonalił warsztat w Académie Colarossi. W stolicy Francji zamieszkał na stałe, francuskie obywatelstwo przyjął w 1932 roku. Początkowo zarabiał na życie jako asystent fotografa, jednak szybko stał się częścią bohemy artystycznej miasta, przesiadując w Le Dôme Café i Café de la Rotonde. Przyjaźnił się ze znanymi malarzami: Mojżeszem Kislingiem, Chaimem Soutine, Amedeo Modiglianim. Współpracował z dekoratorami i architektami: Jeanem Durand, Le Corbusierem, Robertem Mallet-Stevensem. W latach 30. dołączył do Związku Artystów Nowoczesnych.
Brał udział w Salonie Niezależnych (od 1920), Salonie Jesiennym (1919), Salonie des Tuileries (od 1933). Często wystawiał także wspólnie z grupą Section d’Or.

We wczesnych latach swojej kariery artysta eksperymentował z różnymi nurtami awangardy, tworzył w stylistyce kubizmu i surrealizmu. Ostatecznie zwrócił się w kierunku art déco i z tym stylem właśnie utożsamia się jego sztukę. Źródłem inspiracji dla artysty był przede wszystkim folklor ludowy i afrykańska, prymitywna sztuka plemienna. Tworzył rzeźby i biżuterię, zajmując się ponadto ilustratorstwem oraz grafiką.
Artystę interesowała nowoczesna forma, którą w umiejętny sposób łączył z tradycją. Wielką wagę w twórczości Jeana Lamberta-Ruckiego odgrywał rytm.
Głównym tematem sztuki artysty był człowiek, później także zwierzęta. Jean Lambert-Rucki był doskonałym obserwatorem natury, co wyraźnie widoczne jest w jego dziełach.
Szczególnie ważne miejsce w jego dorobku artystycznym zajmowała sztuka sakralna, w której artysta zespalał ze sobą bizantyńską duchowość, średniowieczne wzorce, franciszkańską prostotę i nowoczesne spojrzenie. Rzeźbiarz pozostawił po sobie wiele medalionów i posągów o tematyce religijnej.

Prace Jeana Lamberta-Ruckiego są częścią licznych kolekcji prywatnych w Polsce i w Europie.

 

Poszukujemy prac artysty

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
x
«
»