WÓJCIK Henryk BIO | |
Tytuł: | Dębniki |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 40,7 x 50,5 cm 60,5 x 70,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "HEN. WÓJCIK" Na odwrocie metka Związku Polskich Artystów Plastyków z opisem obrazu. |
HENRYK WÓJCIK
Henryk Wójcik urodził się w 1920 roku w Sosnowcu, zmarł w 2009 roku w Krakowie. W latach 1945-1950 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Zbigniewa Radnickiego i Zbigniewa Pronaszki. Dyplom uzyskał w pracowni drugiego z wymienionych profesorów. W 1963 roku Henryk Wójcik rozpoczął pracę jako asystent, później samodzielny wykładowca na macierzystej uczelni. Od 1972 roku artysta prowadził pracownię rysunku w Katedrze Kształcenia Ogólnoplastycznego Wydziału Rzeźby krakowskiej ASP.
Malarstwo Henryka Wójcika
Henryk Wójcik uznawany jest za przedstawiciela nurtu koloryzmu. W obrazach podejmował najczęściej tematykę pejzażu i martwej natury, rzadziej wykonywał sceny figuralne oraz portrety. Malował widoki o niezwykle pozytywnym wyrazie, z radością kontemplował naturę. Artysta wykonywał jednak również kompozycje abstrakcyjne i symboliczne
W swojej twórczości wykorzystywał technikę olejną, akwarelę i gwasz. Henryk Wójcik stosował charakterystyczny styl malowania, grube warstwy farby kładł punktowo, dynamicznymi, wirującymi plamami, które łączył z wyciszonymi elementami płaskich powierzchni. Henryk Wójcik operował bardzo zróżnicowaną gamą barwną, raz harmonijnie dopasowując kolory, raz celowo dobierając je na zasadzie dysonansu.
Malarstwo Henryka Wójcika najczęściej inspirowane było muzyką, stąd też wywodzić można melodyjność jego obrazów i rytmikę kompozycji.
Reprezentatywnym przykładem działalności artystycznej Henryka Wójcika jest obraz "Motyw z Ciążkowic", ukazujący widok na niewielki biały dom osadzony w wiejskim pejzażu pól i pagórków porośniętych drzewami. Obraz malowany jest właśnie w charakterystyczny dla artysty sposób, fakturowo, punktowymi dotknięciami narzędzia. W pracy występuje również wspomniany element wyciszenia, który w tym przypadku stanowi polna droga. Kolorystyka jest raczej harmonijna, przyjemna dla oka, jednak niektóre plamy soczystej zieleni i przygaszonego granatu w niewytłumaczalny sposób drażnią oko i skupiają uwagę na pierwszym planie, za którym wszystko zdaje się drgać i wirować, wciągając widza do wnętrza obrazu.
Henryk Wójcik - wystawy i nagrody
Henryk Wójcik eksponował swoje prace na wielu wystawach w Polsce, m.in. na wystawie Grupy Zagłębie, (Katowice, 1967); wystawie Grupy 15 Kolekcji Kraków-Gdańsk (1968); wystawach XV, XX, XXV, XXX, XL-lecia PRL; Wystawie Jubileuszowej w Tarnowie (1970); indywidualnej wystawie retrospektywnej (Kraków, 1971). Artysta pokazywał obrazy również na ekspozycjach za granicą, np. w Wiedniu (1959), Bratysławie (1965), Pradze (1966), Vallouries (1969), Bolonii (1968) czy Bergen (1979).
Henryk Wójcik otrzymał również kilka nagród, m. in. II nagrodę za Obraz Roku (1965), nagrodę ZPAP Kraków, nagrodą ASP w Krakowie za aktywność artystyczną (1964) i nagrodę "Dziennika Polskiego".