CZYŻEWSKI Tytus

CZYŻEWSKI Tytus
CZYŻEWSKI TytusCZYŻEWSKI TytusCZYŻEWSKI Tytus

CZYŻEWSKI Tytus BIO

Tytuł:Portret młodego mężczyzny (1940/1943)
Technika:olej, płótno
Wymiary:95 x 70 cm (wymiary z oprawą: 106 x 81,5 cm)
Uwagi:
zapytaj o cenę

TYTUS CZYŻEWSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Tytus Czyżewski

Fragment Fotografii: Wystawa prac Tytusa Czyżewskiego, W Lama, Hipolita Polańskiego, Kazimierza Tomorowicza w Instytucie Krzewienia Sztuki w Poznaniu [Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Tytus Czyżewski urodził się w 1880 roku, zmarł w 5 maja 1945 r. Był jedną z najważniejszych postaci polskiej awangardy artystycznej dwudziestolecia wojennego. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Józefa Mehoffera i Leona Wyczółkowskiego. W latach 1907- 1912 mieszkał w Paryżu i zetknął się z rozwijającym się kubizmem oraz malarstwem Paula Cezanne’a. Obydwa te czynniki wywarły znaczny wpływ na rozwój jego stylu. Po powrocie do Krakowa.

W 1914 roku wstąpił do grupy Ekspresjoniści Polscy, która od 1919 roku przyjęła nazwę Formiści. Wraz z innymi jej członkami publikował pismo "Formiści". Był także mocno związany ze środowiskami skupionymi wokół futurystycznych periodyków „Zwrotnica” i „Jednodńuwka futurystuw”. Z jego inicjatywy powstały kluby „Katarynka” i „Gałka Muszkatołowa”, które stały się popularnymi miejscami dysput inteligencji i artystów.

Od 1934 roku należał do redakcji "Głosu Plastyków”. Jego malarstwo charakteryzowało się geometryzacją kształtów, bogactwem kolorystyki i harmonią barw. Swobodnie operował malarskimi motywami zaczerpniętymi z postimpresjonizmu i kubizmu: deformacją perspektywy, uproszczeniem formy, mocnym konturem. Eksperymentował z fakturą farby, którą nakładał pociągnięciami o różnej grubości i dynamice. Podobnie jak wielu malarzy tego okresu szukał inspiracji w sztuce ludowej, czego przykładem jest obraz „Zbójnik”. Twórczość artysty często stykała się z ostrym sprzeciwem krytyków. Mimo to brał udział w wielu prestiżowych wystawach: paryskich Salonach, Międzynarodowej Wystawie Sztuka i Technika w Paryżu, ekspozycji L"Art Vivant en Europe w Brukseli. Współpracował z warszawskim TZSP oraz wystawiał z licznymi ugrupowaniami artystycznymi w kraju.

Szukasz prezentu?

Aukcja dzieł sztuki

Inkografie Edwarda Dwurnika