FEDOROWICZ Jacek

FEDOROWICZ Jacek
FEDOROWICZ JacekFEDOROWICZ Jacek
Tytuł:

Wesołego roku 1984!

Technika:serigrafia, papier
Wymiary:30 x 14,7 cm (w świetle oprawy)
Uwagi:Sygnowany śr.d.: "Fedorowicz"
Cena:800 zł
Kup
FEDOROWICZ Jacek
FEDOROWICZ Jacek
Tytuł:

Czuwamy

Technika:serigrafia, papier
Wymiary:16 x 28,8 cm (w świetle)
26 x 40 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Fedorowicz"
Cena:800 zł
Kup

 

JACEK FEDOROWICZ - NOTA BIOGRAFICZNA

Jacek Fedorowicz urodził się w 1937 roku w Gdyni. Studiował na Wydziale Malarstwa Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecna ASP), dyplom uzyskał w 1960 roku. Mimo ukończenia malarskich studiów artystycznych, związał swoje życie z satyrą, filmem i teatrem, wykorzystując jednak swój warsztat przy tworzeniu rysunków i grafik o charakterze satyrycznym i karykaturalnym.
Artysta był współzałożycielem studenckiego teatru Bim-Bom, który działał w latach 1954-1960 w Gdańsku. Jeszcze jako student występował jako aktor we wspomnianym teatrze oraz w Polskim Radiu Gdańsk, dla którego pisał też audycje. W owym czasie teksty i rysunki Jacka Fedorowicza były publikowane w różnych czasopismach, m.in. "Dzienniku Bałtyckim", "Po prostu" i "Szpilkach".
Od połowy lat 60. występował w Telewizji Polskiej, gdzie prowadził kilka programów rozrywkowych, takich jak "Małżeństwo doskonałe" i "Poznajmy się". Występował również na estradzie jako prezenter i członek Kabaretu Wagabunda.
W 1980 roku wstąpił do Solidarności, a w okresie stanu wojennego zaprzestał występów w oficjalnych mediach państwowych. W latach 90. powrócił do Telewizji Polskiej, gdzie prowadził m.in. słynny satyryczny "Dziennik Telewizyjny".
Jako aktor występował w wielu filmach, by wymienić tylko "Nie ma róży bez ognia", "Motodramę" i "Kochajmy syrenki". Artysta jest również autorem licznych felietonów.

Prace Jacka Fedorowicza były niejednokrotnie pokazywane na monograficznych wystawach rysunków (np. w Suwałkach). Jego prace znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Karykatury w Warszawie.

Artysta był wielokrotnie nagradzany za swoje zasługi dla kultury oraz wolnych mediów, został wyróżniony m.in. Złotym Mikrofonem (1975), Grand Prix I Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku (2000), Gwiazdą Telewizji Polskiej (2002) czy Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2007).

Poza działalnością w obszarze kultury Jacek Fedorowicz zajmuje się również sportem - uprawia biegi, bierze udział w biegach na 10 km oraz w półmaratonach.

x
«
»