ZĄBKOWSKA-WODNICKA Cecylia

CECYLIA ZĄBKOWSKA-WODNICKA - NOTA BIOGRAFICZNA

Cecylia Ząbkowska-Wodnicka urodziła się 1926 roku w Zabłociu koło Radomia. Studiowała na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Adama Marczyńskiego, Hanny Rudzkiej-Cybisowej, Wacława Taranczewskiego. Dyplom uzyskała w 1954 roku.
Artystka należała do grupy „Krąg” złożonej z artystów malarzy: E. Buczyńskiej, W. Gabrysiaka, W. Kunza, K. Rojowskiego, M. Szpakowskiego, S. Wójtowicza, J. L. Ząbkowskiego, J. Żemojtel oraz J. Baranowskiej, M. Frenkiela. Cecylia Ząbkowska-Wodnicka wystawiała z grupą w latach 1961-1979.
Wraz z mężem, malarzem Józefem Lucjanem Ząbkowskim tworzyła wielkoformatowe, architektoniczne dekoracje malarskie w wielu obiektach na terenie południowej Polski: polichromie, sgraffito, mozaiki, projekty witraży. Małżeńska współpraca zaowocowała również stworzeniem kilku rzeźb.
Artystka od 1957 roku eksponowała swoje prace na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. została wyróżniona na wystawie XXV-lecia PRL (Kraków 1969) oraz w Ogólnopolskim Konkursie na Obraz (Łódź 1972).

Cecylia Ząbkowska-Wodnicka zajmuje się głównie malarstwem, ale tworzy również monotypie i drzeworyty. W swoich pracach często nawiązywała do dorobku polskiej awangardy artystycznej, inspirując się przy tym stimmungiem. Domeną jej twórczości były abstrakcyjne, olejne pejzaże, będące raczej odbiciem duszy artystki, niż faktyczną transpozycją rzeczywistych krajobrazów na język sztuki. Poszczególne elementy kompozycji jej obrazów są uproszczone, zredukowane do syntetycznej, niemal geometrycznej formy. Surowość kształtów jest złagodzona przez nieregularność plam barwnych kładzionych mocnymi pociągnięciami pędzla.
Jednym z przykładów charakterystycznych dla artystki pejzaży jest obraz „Ruiny zamku”. Praca oscyluje na granicy abstrakcji i figuracji, wpatrując się w powierzchnię płótna można bowiem dostrzec tytułowe zamczysko. Stonowana kolorystyka obrazu opiera się przede wszystkim na odcieniach brązu i szarości, kojarzących się właśnie z tzw. sosami monachijskimi.

Malarka podejmowała niekiedy również tematykę portretu oraz przedstawienia animalistyczne. W tego typu obrazach Cecylia Ząbkowska-Wodnicka skupiała się na przedstawieniu jednej postaci lub zwierzęcia, które wypełniało pole obrazowe, nierzadko wychodząc poza granice płótna i rozpierając jak gdyby dzieło od środka.

Prace artystki znajdują się m.in. w Państwowych Zbiorach Sztuki na Wawelu, w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Lubuskiego w Zielonej Górze, Uniwersytetu Robotniczego w Strumicy, Kolonii Artystycznej w Poćitejl, a także w zbiorach prywatnych w kraju oraz w Belgii, Francji, Jugosławii, Niemczech oraz we Włoszech.

 

poszukujemy artysty

 

Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»