galeria sztuki attis


jak kupić

Wystawy

media o nas

nowe

aktualności

usługi

jak sprzedać

O Galerii

Kontakt

samp   cinoa

STAROWIEYSKI Franciszek


Autor: STAROWIEYSKI Franciszek
Tytuł: Odlot duszy (2008)
Technika:serigrafia, e/a
Wymiary:70 x 100 cm (wymiary arkusza), 50 x 70 cm (wymiary pracy)
niedostepny


STAROWIEYSKI Franciszek

FRANCISZEK STAROWIEYSKI urodził się 8 lipca 1930 roku w Bratkówce na Podkarpaciu, zmarł 23 lutego 2009 roku w Warszawie. W latach 1949-1952 studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych
w Krakowie w pracowni prof. Wojciecha Weissa i Adama Marczyńskiego, następnie kontynuował na warszawskiej ASP w pracowni prof. Michała Byliny (ukończył w 1955 r.). Starowieyski w połowie lat 80. działał jako pedagog, prowadził zajęcia w Hochshule der Knute w Berlinie Zachodnim. Od 1993 r. wykładał
w Europejskiej Akademii Sztuki w Warszawie.

Artysta tworzył pod pseudonimem Jan Byk. Starowieyski swoje dzieła datował używając pewnej gry znaczeń - każde dzieło umieszczał 300 lat wstecz, dając wyraz upodobania dla sztuki i ducha baroku. Artysta zajmował się malarstwem, grafiką, sztuką plakatu (m.in. "Don Juan" Moliere - 1983 r., "Lulu" Berg A. - 1983 r., "Macbeth" W. Shakespeare- 1980 r.) grafiką, scenografią teatralną ("Ubu króla", Krzysztofa Pendereckiego, Teatr Wielki w Łodzi).

Tworzył również happeningi - "Teatr rysowania", podczas którego stając się malarzem aktorem prezentował publiczności proces tworzenia dzieła. Starowieyski w latach 60. zyskał popularność serią plakatów, w których pojawia się specyficzny styl artysty. Symboliczne przedstawienia o ukrytych konotacjach znaczeniowych łączą się w groteskowym stylem artysty. W rysunkach malarza często podejmowanym tematem była kobieta - zniekształcona, anonimowa, o rubensowskich kształtach.
W wizerunkach kobiet - stałym towarzyszącym elementem jest motyw ptasiej głowy. Starowieyski miał ponad 200 wystaw w kraju oraz zagranicą.

Artysta związany był z takimi galeriami jak: Aberbacha w Nowym Jorku, Spicchi dell`Est w Rzymie, AREA w Paryżu. W roku 2004 otrzymał Nagrodę Ministra Kultury w dziedzinie sztuk plastycznych.


Jeżeli chcą Państwo być informowani o dodaniu nowych prac artysty proszę podać e-mail

Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij