FANGOR Wojciech

Wojciech Fangor urodził się w 1922 roku w Warszawie, zmarł w 2015 roku w Warszawie. Od dzieciństwa, kiedy jego edukacją zajmowała się matka Wanda oraz prywatni nauczyciele, przejawiał dwie wielkie pasje: do astronomii i do sztuki. W wieku 12 rozpoczął prywatne lekcje malarstwa u studenta Akademii Sztuk Pięknych Tadeusza Kozłowskiego. Edukacja artystyczna Fangora nie ograniczała się jedynie do poznawania tajemnic techniki malarskiej oraz zagadnień perspektywy. Wraz ze swoim nauczycielem odbywał także wyprawy do włoskich kolebek sztuki (Wenecji, Florencji, Rzymu, Neapolu) by zwiedzać tamtejsze muzea. W 1940 roku 18–letni Wojciech Fangor trafił do pracowni Tadeusza Pruszkowskiego, gdzie kontynuował edukację aż do tragicznej śmierci mistrza w 1942 roku. Studia malarskie mógł kontynuować dopiero po 1944 roku w pracowni Felicjana Szczęsnego Kowarskiego. Po zakończeniu wojny, w 1946 roku, na podstawie zaprezentowanych prac malarskich i wiedzy z zakresu historii sztuki uzyskał dyplom na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Twórczość Fangora można podzielić na kilka diametralnie różniących się od siebie okresów. Jego pierwsze prace, powstające do 1946 roku noszą znamiona inspiracji malarstwem awangardy z początków XX wieku: Pablem Picasso, Henri Matissem, i Fernadem Legerem. W pierwszej dekadzie po zakończeniu wojny zwrócił się w stronę stylistyki socrealistycznej. Mimo poruszania typowych dla tego kierunku tematów oraz przestrzegania wymogów realizmu, jego malarstwo z tamtego czasu jest bardziej kpiną z socrealizmu w sztuce i komunistycznego społeczeństwa aniżeli manifestem ideologicznym jest kpiną z socrealizmu w sztuce i komunistycznego społeczeństwa. Dojrzały styl Fangora objawił się w latach 60. Artysta skoncentrował się wtedy na sposobach ukazania czystego ruchu i czystej przestrzeni. Zwrócił się w stronę malarstwa abstrakcyjnego, którego głównym elementem były barwne fale i kręgi na kontrastowym tle.

Współpracując z architektami tworzył instalacje malarskie (pierwszą z nich było „Studium przestrzeni”). Od 1961 roku mieszkał za granicą. Był stypendystą fundacji artystycznych w Berlinie i Waszyngtonie. Wykładał na Bath Academy of Art, Farleigh Dickinson University, Graduate School of Design. Jego sztuka cieszyła się ogromną popularnością, czego dowodem była indywidualna wystawa jego malarstwa zorganizowana w prestiżowym Guggenheim Museum w Nowym Jorku w 1970 roku.

 

Poszukujemy prac artysty

 

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt