SKOCZYLAS Władysław

WŁADYSŁAW SKOCZYLAS

Władysław Skoczylas

Władysław Skoczylas
[źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Władysław Skoczylas urodził się 1883 roku, w zmarł 1934 roku. Edukację artystyczną rozpoczął w 1901 roku w wiedeńskiej Kunstgewerbeschule. W 1904 roku wstąpił do krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie studiował malarstwo pod kierunkiem Teodora Axentowicza i Leona Wyczółkowskiego. Następnie wyjechał do Paryża, by uczyć się w atelier rzeźbiarskim Emile’a Bourdelle’a. Przez pewien czas studiował także na Akademii Sztuk Graficznych w Lipsku. Od 1908 roku uczył w zakopiańskiej Szkole Przemysłu Drzewnego. Współpracował ze Stowarzyszeniem Tkackim "Kilim", był także członkiem Stowarzyszenia Artystów Polskich "Rytm".

 

 

Twórczość Władysława Skoczylasa

Artysta jest określany jako twórca nowoczesnej szkoły drzeworytu w Polsce. Popularyzował tę technikę graficzną poprzez swoją twórczość, ale również rozprawy o charakterze naukowym: "Drzeworyt, jego istota i historia" i "Drzeworyt ludowy w Polsce". W swoich kompozycjach ukazywał miasta, wizerunki kobiet, sceny góralskie i sceny religijne.

Władysław Skoczylas - ekspozycje i zbiory

Wystawy dedykowane twórczości artysty miały miejsce m.in.: w Zachęcie w Warszawie, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Salonie Związku Polskich Artystów Malarzy, Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Salonie Sztuki Czesława Garlińskiego.

Prace Władysława Skoczylasa znajdują się w wielu zbiorach muzealnych i prywatnych.

 

poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE PRACE WŁADYSŁAWA SKOCZYLASA

niedostępne
Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»