BANASZEWSKI Roman

BANASZEWSKI Roman BIO

Tytuł:"Bez tytułu" z cyklu "Spotkania"
Technika:litografia, papier, edycja 51/60
Wymiary:37 x 49 cm (wymiar arkusza)
niedostepny

ROMAN BANASZEWSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Roman Banaszewski urodził się w 1932 roku. Studiował malarstwo i grafikę w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał na Wydziale Grafiki w pracowni litografii prof. Konrada Srzednickiego i w pracowni plakatu u Macieja Makarewicza. W 1961 roku rozpoczął pracę pedagogiczną jako asystent na Wydziale Politechniki Krakowskiej. Od 1969 roku pracował na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych. Artysta w 1987 roku otrzymał tytuł profesora. Obecnie kieruje pracownią Projektowania Grafiki, Książki i Typografii na macierzystej uczelni.

 Artysta został uhonorowany „Złotym Laurem” za mistrzostwo w sztuce, Krzyżem Kawalerskim, Odznaką Honoris Gratia oraz brązowym medalem: „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych: Narodowe w Warszawie, Krakowie, Sztuki w Łodzi, Narodowe w Poznaniu, w Tokyo, Galerii Sztuki w Oslo, Pratt Institiute w Nowym Jorku, Gabinetu Grafiki w Genewie, Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie, Nowej Darmstadzkiej Secesji w Darmstadt i wielu innych.

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

niedostępne