BANASZEWSKI Roman

Roman Banaszewski urodził się w 1932 roku, zmarł w 2021 r. Studiował malarstwo i grafikę w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał na Wydziale Grafiki w pracowni litografii prof. Konrada Srzednickiego i w pracowni plakatu u Macieja Makarewicza. W 1961 roku rozpoczął pracę pedagogiczną jako asystent na Wydziale Politechniki Krakowskiej. Od 1969 roku pracował na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych. Artysta w 1987 roku otrzymał tytuł profesora. Kierował pracownią Projektowania Grafiki, Książki i Typografii na macierzystej uczelni.

 Został uhonorowany „Złotym Laurem” za mistrzostwo w sztuce, Krzyżem Kawalerskim, Odznaką Honoris Gratia oraz brązowym medalem: „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych: Narodowe w Warszawie, Krakowie, Sztuki w Łodzi, Narodowe w Poznaniu, w Tokyo, Galerii Sztuki w Oslo, Pratt Institiute w Nowym Jorku, Gabinetu Grafiki w Genewie, Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie, Nowej Darmstadzkiej Secesji w Darmstadt i wielu innych.

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
x
«
»