POCHWALSKI Józef Mikołaj

POCHWALSKI Józef Mikołaj
POCHWALSKI Józef MikołajPOCHWALSKI Józef MikołajPOCHWALSKI Józef Mikołaj
Tytuł:

Trójca Święta (1926)

Technika:olej, płótno naklejone na tekturę
Wymiary:50 x 35,5 cm
53,5 x 39 cm (z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany i datowany l.d.: "Józef Pochwalski 1926/X"
Widoczne zagięcia i ubytki farby na narożach.
Cena:3250 zł Kup
POCHWALSKI Józef Mikołaj
POCHWALSKI Józef MikołajPOCHWALSKI Józef Mikołaj
Tytuł:

Portret mężczyzny (1913)

Technika:olej, płótno dublowane
Wymiary:115,5 x 90 cm
Uwagi:
Sygnowany p.g.: "Józef Pochwalski 1913. Monachium."
Obraz po konserwacji.
OPIS PRACY:
Józef Mikołaj Pochwalski był synem Kazimierza Pochwalskiego - jednego z najbardziej znanych w Europie portrecistów polskich. Dzięki naukom i wpływom ojca Józef Mikołaj Pochwalski we wczesnym okresie swojej twórczości specjalizował się właśnie w portretach. Wizerunki powstałe w tym czasie cechują się doskonałym warsztatem, wysokim realizmem oraz akademickim fini.
Prezentowany wizerunek eleganckiego mężczyzny powstał w 1913 roku, czyli w czasie pobytu Józefa Mikołaja Pochwalskiego w Monachium. Ciekawym elementem portretu jest widoczny za modelem plakat z postacią tukana, informujący widzów o nietypowym nieco w kontekście wieku mężczyzny miejscu powstania wizerunku - Studenten-Kneipe, czyli barze studenckim.
Cena:11900 zł rezerwuj

Józef Mikołaj Pochwalski urodził się w 1888 roku, zmarł w 1963 roku. Był malarzem i grafikiem, synem artysty, Kazimierza Pochwalskiego. Od 1907 studiował w wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Rudolfa Bachera, a następnie w szkole specjalnej Franza Rumplera. W 1912 roku wyjechał do Monachium, gdzie przez rok pogłębiał studia malarskie na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Następnie wyjechał do Paryża i prowadził własną pracownię przy rue Bonaparte 24. Jego karierę malarską przerwała służba w wojsku austriackim podczas I wojny światowej. Po jej zakończeniu mieszkał i tworzył najpierw w Wiedniu a później przez dłuższy czas angażował się w życie artystyczne miasta (m.in. był prezesem Związku Plastyków, wystawiał).

Od 1921 roku związał swe życie z Krakowem. W wieku 36 lat wstąpił do tutejszej Akademii Sztuk Pięknych i uczęszczał do pracowni specjalnej grafiki prowadzonej przez Jana Wojnarowskiego, później doskonalił warsztat pod kierunkiem Leona Wyczółkowskiego. Tworzył liczne pejzaże oraz sceny religijne na zamówienie kościołów. Pracował najczęściej w technice olejnej. Brał udział w licznych wystawach organizowanych przez krakowskie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz warszawskie TZSP. Jego prace były prezentowane w galeriach i muzeach na całym świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Szwecji.

x
«
»