POCHWALSKI Józef Mikołaj

POCHWALSKI Józef Mikołaj BIO

Tytuł:

Trójca Święta (1926)

Technika:olej, płótno naklejone na tekturę
Wymiary:50 x 35,5 cm
53,5 x 39 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Józef Pochwalski 1926/X"
Widoczne zagięcia i ubytki farby na narożach.
niedostepny

JÓZEF MIKOŁAJ POCHWALSKI

Józef Mikołaj Pochwalski urodził się w 1888 roku w Krakowie, zmarł tamże w 1963 roku. Był malarzem i grafikiem, pochodzącym z rodziny malarzy, był synem portrecisty - Kazimierza Pochwalskiego.

Dzieciństwo spędził w Wiedniu, gdzie na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych jego ojciec pracował jako profesor. W 1907 roku artysta rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, które zakończył w 1912 roku. Po zakończeniu tego etapu edukacji artystycznej wyjechał do Monachium, gdzie pogłębiał studia malarskie w Malschule Karla Marra w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1913 roku wyjechał do Paryża, gdzie miał pracownię przy rue Bonaparte 24.

Karierę malarską Józefa Mikołaja Pochwalskiego przerwał wybuch I wojny światowej i służba w wojsku austriackim. Po zakończeniu wojny artysta jeszcze przez kilka miesięcy uczęszczał do wiedeńskiej ASP. Po tym przeniósł się do Polski i początkowo przebywał w Poznaniu, jednak około 1921 roku osiadł na stałe w Krakowie. W latach 1924-1926 uzupełniał swoje wykształcenie o studia graficzne w pracowni Jana Wojnarskiego w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Józef Mikołaj Pochwalski był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Koła Grafików w Krakowie (późniejszego Towarzystwa Artystów Grafików) oraz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Był również współzałożycielem i wiceprezesem Zespołu Artystów Plastyków Nurt.

Malarstwo Józefa Mikołaja Pochwalskiego

Józef Mikołaj Pochwalski zajmował się malarstwem i grafiką. Obrazy tworzył najczęściej technice olejnej. Artysta podejmował w swoich pracach różnorodną tematykę, tworząc obrazy religijne, sceny rodzajowe, martwe natury i pejzaże. Prawdopodobnie dzięki wpływowi ojca zainteresował się malowaniem portretów. W swojej sztuce, zapewne dzięki wpływom ojca, podejmował tematykę portretu.

Twórczość Józefa Mikołaja Pochwalskiego już na wczesnym etapie cechowała się wysokim realizmem oraz dbałością o detal. Wraz z biegiem lat malarstwo artysty staje się bardziej swobodne, będąc pod wpływem malarstwa kubistycznego, zaś paleta barwna uległa rozjaśnieniu.

Józef Mikołaj Pochwalski zajmował się także malarstwem monumentalnym, projektował witraże i polichromie. Artysta stworzył całościową koncepcję dekoracji wnętrza krakowskiego kościoła oo. Jezuitów pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.
W sztuce graficznej Józef Mikołaj Pochwalski eksperymentował wykorzystując różne techniki.
Zajmował się również sztuką użytkową i pracami konserwatorskimi.

Józef Mikołaj Pochwalski - wystawy i nagrody

Artysta swój debiut wystawienniczy miał w 1912 roku w Künstlerhaus w Wiedniu. Józef Mikołaj Pochwalski często eksponował swoje prace w Polsce i za granicą, m.in. w Krakowie, Warszawie, Lwowie, Rzymie, Los Angeles.

Obrazy artysty znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i zbiorach muzealnych, m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Krakowa, Muzeum Sztuki w Wilnie.

NIEDOSTĘPNE OBRAZY JÓZEFA MIKOŁAJA POCHWALSKIEGO

niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»