MARKOWSKI Eugeniusz
Tytuł: | Jeździec |
Technika: | tempera, papier |
Wymiary: | 29 x 20 cm (w świetle passe-partout) 66,5 x 57 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "E. Markowski" |
Cena: | 7500 zł |
EUGENIUSZ MARKOWSKI - NOTA BIOGRAFICZNA
Eugeniusz Markowski urodził się w 1912 roku w Warszawie, zmarł tamże w 2007 roku. Studiował malarstwo w pracowni Tadeusza Pruszkowskiego w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom obronił w 1938 roku.
Po klęsce wojsk polskich we wrześniu 1939 opuścił kraj. Trafił do Włoch, gdzie związał się i wystawiał wraz z ugrupowaniem Libera Associazione Arti Figurative. W tym samym czasie współpracował w roli scenografa z włoskim Teatro delle Arti. Po wojnie pracował jako dziennikarz i dyplomata we Włoszech, następnie wyjechał do Kanady. Do Polski wrócił w 1955 roku i dopiero wtedy zadebiutował na krajowej scenie artystycznej. W latach 1956-1969 pełnił funkcję dyrektora Biura Współpracy Kulturalnej z Zagranicą w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Od 1969 roku wykładał na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Eugeniusz Markowski uprawiał malarstwo i rysunek, zajmował się również grafiką użytkową oraz scenografią (współpracował z teatrami warszawskimi oraz z Operą Gdańską). Jego ekspresyjna, emocjonalna sztuka wpisuje się w nurt nowej figuracji. Tworzył dynamiczne kompozycje figuratywne, na których często pojawiała się zdeformowana, groteskowa postać ludzka lub ludzko-zwierzęca. Zniekształcenia oraz swoista brutalność z jaką w świadomy, antyestetyczny sposób artysta ukazywał bohaterów swoich kontrastowych i jaskrawych kolorystycznie obrazów były odpowiednią formą do prześmiewczego ukazania ciemnych stron egzystencji ludzkiej i siły instynktu.
Malarz miał ponad 50 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą, brał udział w około 100 wystawach zbiorowych. Jego prace eksponowano m.in. w Tokio, Meksyku, Rzymie, Pekinie, Sztokholmie, Kolonii, Sao Paulo, Moskwie, Adelaide i Nowym Jorku.
W 1984 roku Eugeniusz Markowski został odznaczony Nagrodą Krytyki Artystycznej im. C. K. Norwida, natomiast w 1998 roku otrzymał Nagrodę Kolekcjonerów im. dr. L. Siudy.
Obrazy i grafiki artysty znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i publicznych, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Szczecinie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze czy Muzeum Okręgowego w Suwałkach.
ARTYSTA O SWOJEJ TWÓRCZOŚCI
„Mnie osobiście interesuje przede wszystkim groteskowy i wyraźny kontrast istniejący dziś między coraz zawrotniej rosnącym rozwojem technologicznym a niezmiennością prymitywnych i elementarnych ludzkich pasji i instynktów. To jest być może powodem, że robię to, co robię, w sposób jaki to robię.”
~ Eugeniusz Markowski, O malarstwie, Dwumiesięcznik "Sztuka", nr 4/88, s. 77.