MARKOWSKI Eugeniusz

Eugeniusz Markowski urodził się w 1912, zmarł w 2007 roku. Studiował malarstwo w pracowni Tadeusza Pruszkowskiego na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom obronił w 1938 roku.
Po klęsce wojsk polskich we wrześniu 1939 opuścił kraj. Trafił do Włoch, a później do Kanady. Wystawiał wraz z ugrupowaniem „Libera Associazione Arti Figurative”. Do Polski wrócił w 1955 roku i dopiero wtedy zadebiutował na krajowej scenie artystycznej. W latach 1956-1969 pełnił funkcję dyrektora Biura Współpracy Kulturalnej z Zagranicą w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Od 1970 roku wykładał na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Markowski uprawiał malarstwo i rysunek. Tworzył kompozycje figuratywne, na których często pojawiała się zdeformowana, groteskowa postać ludzka. Zajmował się także scenografią i grafiką użytkową. Miał ponad 50 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą, brał udział w około 100 wystawach zbiorowych. Jego prace były eksponowane m.in. w: Tokio, Meksyku, Rzymie, Pekinie, Sztokholmie, Kolonii, San Paulo, Moskwie, Adelaide i Nowym Jorku.

 

ARTYSTA O SWOJEJ TWÓRCZOŚCI

„Mnie osobiście interesuje przede wszystkim groteskowy i wyraźny kontrast istniejący dziś między coraz zawrotniej rosnącym rozwojem technologicznym a niezmiennością prymitywnych i elementarnych ludzkich pasji i instynktów. To jest być może powodem, że robię to, co robię, w sposób jaki to robię.”

-Eugeniusz Markowski, „O malarstwie”, Dwumiesięcznik Sztuka, nr 4/88, s. 77.

 

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt