ZEGADŁO Adam

ZEGADŁO Adam
ZEGADŁO AdamZEGADŁO Adam
Tytuł:

Żyd

Technika:drewno polichromowane
Wymiary:28 x 8 x 8 cm
Uwagi:Sygnowany na tyle postaci: "ADAM | ZEGADŁO"
Cena:1800 zł
Kup

 

ADAM ZEGADŁO

Adam Zegadło urodził się w 1910 roku w Krzyżce, zmarł w 1989 roku. Był rzeźbiarzem ludowym związany z terenem Kielecczyzny. Całe swoje życie spędził w rodzinnej miejscowości. Mimo dużego doświadczenia w snycerstwie, dopiero w latach 60. zaczął tworzyć polichromowane rzeźby, które spotkały się z uznaniem i zainteresowaniem wielu kolekcjonerów.

Twórczość Adama Zegadły

Adam Zegadło podejmował w swojej twórczości różnorodną tematykę. Najchętniej artysta przedstawiał świątki, diabły oraz sceny zaczerpnięte z Biblii. Często ukazywał również sceny o charakterze rodzajowym, które były zaczerpnięte z życia wsi. Wielokrotnie tworzył złożone kompozycje wielopostaciowe.

Adam Zegadło - ekspozycje, wyróżnienia i zbiory

Prace artysty były eksponowane na licznych wystawach w kraju i za granicą (m.in. na Wystawie Współczesnej Sztuki Ludowej (1964), Wystawie "Inni" w Zachęcie (1965) i na I Triennale Plastyki Nieprofesjonalnej (1974)).

W 1974 roku Adam Zegadło otrzymał Nagrodę im. Oskara Kolberga i Nagrodą na Biennale Internazionale w Citta di Cono.

Realizacje tego twórcy można znaleźć w licznych kolekcjach prywatnych i publicznych, m.in. w Muzeum Narodowym w Kielcach, Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie i Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach.

 

Poszukujemy prac artysty

 

x
«
»