WASILEWSKI Czesław (Zygmuntowicz)

WASILEWSKI Czesław (Zygmuntowicz) BIO

Tytuł:

Cietrzewie

Technika:olej, płótno
Wymiary:31,5 x 43 cm
46,5 x 58,2 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: “I. Zygmuntowicz”

OPIS PRACY:
Czesław Wasilewski malował sceny z życia wojska i polowań, portretował również dzikie zwierzęta w ich naturalnych habitatach.

Praca została sprzedana na V AUKCJI DZIEŁ SZTUKI (29 X 2020)
w Krakowskim Domu Aukcyjnym [zobacz katalog]
niedostepny

CZESŁAW WASILEWSKI (ZYGMUNTOWICZ)

Czesław Wasilewski urodził się w 1875 roku, zmarł w 1946 lub 1947 roku (data śmierci nie jest pewna). Począwszy od lat 30. znany był również jako I. lub F. Zygmuntowicz. O jego edukacji artystycznej i losach studenckich wiadomo stosunkowo niewiele. Pewne jest, że w 1911 roku zapisał się do warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Następnie w okresie 1913-1917 uczył się w Pracowni Wojciecha Kossaka, dla którego w latach późniejszych przygotowywał podmalówki do obrazów. W swojej twórczości inspirował się twórczością malarzy należących do tak zwanej "Szkoły monachijskiej": Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Juliana Fałata.

Twórczość Czesława Wasilewskiego (Zygmuntowicza)

Artysta malował pejzaże, martwe natury oraz sceny rodzajowe. Najczęściej pojawiającym się w jego pracach motywem były sceny konne: patrole ułańskie, polowania, zaprzęgi sań i trójek, dzikie zwierzęta w lesie. Przedstawienia te niezwykle sugestywnie ukazywały dynamiczny ruch. Wrażenie to było potęgowane przez precyzyjne dopracowanie szczegółu oraz zamaszyste pewne pociągnięcia pędzla. Ze względu na wysoki poziom techniczny prac oraz popyt na tego rodzaju przedstawienia jego prace cieszyły się ogromną popularnością.

Wystawy i kolekcje prac Czesława Wasilewskiego

Czesław Wasilewski swoje prace wystawiał w Lublinie (1922), Katowicach (1926), Częstochowie (1927), Gdyni (1929), Kaliszu (1931) i Poznaniu (1928, 1931) oraz wielokrotnie w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych (1925,1926, 1927). Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeów Regionalnych w Łańcucie, Łodzi i Lesznie.

 

Poszukujemy prac artysty

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

niedostępne
niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»