CHEŁMOŃSKI Józef

JÓZEF CHEŁMOŃSKI

Józef Chełmoński, Autoportret, MNW

Józef Chełmoński, "Autoportret" (1902), olej, płótno, Muzeum Narodowe w Warszawie
[źródło: Cyfrowe MNW]

Józef Chełmoński urodził się w 1849 roku, zmarł w 1914 roku. W latach 1867- 1872 studiował w Warszawie u Wojciecha Gersona oraz uczył się w tamtejszej Klasie Rysunkowej. Jego edukację dopełniły studia w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, które ukończył w 1875 roku. W okresie monachijskim utrzymywał kontakty z przebywającymi tam polskimi malarzami oraz wystawiał z Kunstvereinem. Przez krótki okres przebywał także na Ukrainie i we Francji.

W 1887 roku Józef Chełmoński powrócił na stałe do kraju i zamieszkał w Warszawie. W 1897 otrzymał tytuł honorowego przewodniczącego Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". Był również rysownikiem i ilustratorem, współpracował m.in. z "Tygodnikiem Ilustrowanym".

Twórczość Józefa Chełmońskiego

Artysta był przedstawicielem nurtu malarstwa realistycznego. Malował głównie rodzime pejzaże odznaczające się nastrojowością oraz sceny z życia ludności wiejskiej. W jego dorobku odnaleźć można także portrety i sceny batalistyczne. W jego dziełach da się wyczuć ogromną wrażliwość na piękno rodzimego krajobrazu.

Józef Chełmoński był wrażliwym obserwatorem rzeczywistości, niezwykle sprawnym rysownikiem i twórcą świetnie posługującym się złożoną paletą barw. Wypracował swój indywidualny styl, który opierał się na ścisłej obserwacji i indywidualnym odbiorze świata.

Artysta chętnie tworzył dynamiczne sceny, w których gwałtowny ruch i przemyślana kompozycja tworzą niepowtarzalne i efektowne obrazy.

Józef Chełmoński - ekspozycje, nagrody i zbiory

Józef Chełmoński brał udział w wielu wystawach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie i Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Artysta wystawiał m.in. w Salonie Aleksandra Krywulta i Salonach paryskich.

Artysta otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in. Grand Prix na Wystawie Powszechnej w Paryżu (1889), złoty medal na wystawie w Glaspalast w Monachium (1894) i medal na Powszechnej Wystawie Sztuki w San Francisco (1894).

Aktualnie prace Józefa Chełmońskiego znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i publicznych. Obrazy malarza są m.in. w kolekcjach: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu i Muzeum Narodowego w Krakowie.

 

Poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE OBRAZY JÓZEFA CHEŁMOŃSKIEGO

niedostępne
Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»