BIELA PANUFNIK Iwona BIO | |
Tytuł: | Król Lew (2020) |
Technika: | brąz, granit, zielona patyna |
Wymiary: | 50 cm (wysokość), 30 cm (szerokość) |
Uwagi: | sygn.: "Panufnik" Praca unikatowa. |
IWONA BIELA PANUFNIK - NOTA BIOGRAFICZNA
Iwona Biela Panufnik urodziła się 21 czerwca 1973 roku. Studiowała w pracowni Ivesa Mariena i Philippe'a Desomberga w Akademii Sztuk Pięknych in Braine L’Alleud w Belgii.
Debiut wystawienniczy rzeźbiarki miał miejsce w 2009 roku, od tego czasu artystka eksponowała swoje prace na licznych wystawach.
W 2011 roku podczas Salon International des Artistes Contemporains władze miasta Saint Tropez we Francji przyznały Iwonie Bieli Panufnik pierwsze miejsce w kategorii rzeźby za całokształt twórczości.
Artystka jest członkiem Low Countries Sculpture Society w Belgii oraz Société National des Artistes Animaliers we Francji.
Iwona Biela Panufnik porusza w swojej twórczości różnorodną tematykę. Inspiracje czerpie z własnych wspomnień i emocji oraz z kształtów i natury otaczającego jej w danym momencie świata - warto tutaj wspomnieć, że rzeźbiarka dużo podróżuje: mieszkała w różnych krajach Europy i Azji, a także w Stanach Zjednoczonych.
Jedną z głównych inspiracji artystki jest muzyka, która od zawsze miała ogromne znaczenie w jej życiu. Iwona Biela Panufnik fascynuje się nie tylko dźwiękiem, ale również płynnymi kształtami i formą instrumentów, z których jako ulubiony wymienia skrzypce. Co ciekawe, dziadek artystki Szczepan Panufnik był lutnikiem i zajmował się właśnie produkcją skrzypiec i pianin - rzeźbiarka uważa zresztą, że to właśnie po dziadku odziedziczyła zamiłowanie do doskonałego wykończenia, jakim charakteryzują się jej dzieła rzeźbiarskie.
Kolejnym ważnym tematem w twórczości Iwony Bieli Panufnik są zwierzęta - konie, koty, słonie i inne, zawsze ukazywane w pozach pełnych wdzięku i elegancji, zwykle w bardzo nowoczesnej stylistyce, z elementami surrealistycznego wręcz uabstrakcyjnienia.
Sztuka artystki to również rzeźby figuratywne przedstawiające ludzi - najczęściej smukłe kobiety lub grupowe, emocjonalne "portrety" rodzin, które są, jak twierdzi rzeźbiarka, wyrazem jej indywidualnego szczęścia i spełnienia w prywatnym życiu rodzinnym.
WYBRANE NAGRODY
2014 - Drugie Miejsce przyznane w kategorii rzeźby za rzeźbę słoni "Big Love", na 27. Salon International d"Art, Libr"Art, Libramont, Belgia;
2014 - Nagroda Oryginalności za rzeźbę "Lost" w 5th Christie’s Art Competition, Soiron, Belgia;
2013 - Drugie Miejsce w kategorii rzeźby za "African Antelope" w 26. Miedzynarodowym Konkursie Sztuki Nowoczesnej, Libr’Art, Libramont, Belgia;
2012 - Nagroda Publiczności w Konkursie Artystycznym, Espace d’Art Christie, Soiron, Belgium; 2012 - Pierwsze Miejsce przyznane przez Rotary of St. Cyr sur Mer, La Cardière d’Azur, Le Beausset i Le Castellet, Francja;
2011 - Pierwsze Miejsce w Międzynarodowym Konkursie Artystycznym w kategorii rzeźby, Aidac, przyznanym przez miasto Saint Tropez, Francja.
WYBRANE WYSTAWY
2014 - SNAA, SALON NATIONAL DES ARTISTES ANIMALIERS, Bry-sur-Marne, Francja;
2014 - Exposition collective, GALERIE ART&MISS, Paryż, Francja;
2014 - ARTISTES DU MONDE, exposition international d"art contemporain & une vente aux enchères de la collection privée de S.A.S de Prince Albert II sous le haut patronage de S.A.S LE Prince Albert II et Marina Picasso, Monaco;
2014 - Easter Exhibition, MIDTJYLLANDS KUNST CENTER , Bryrup, Dania;
2013 - Exposition w Centre Culturel de Rencontre Abbaye de Neumunster, Luxembourg;
2012 - Jako gość honorowy na międzynarodowej wystawie w Bellaire, Liege, Belgia;
2012 - Salon des Arts Contemporains na Francuskiej Riwierze organizowany przez Rotary;
2012 - Club de St.Cyr sur Mer, La Cadière d"Azur,Le Beausset et Le Castellet, na rzecz walki z Polio na świecie;
2011 - SNBA, Salon de la Société National des Beaux Arts pod patronatem Prezydenta Nicolas Sarkozy. Carrousel du Louvre. Paryz, Francja;
2010 - LINEART, International Art Fair, Ghent, Belgia;
2010 - LIBR’ART, Salon International d"Art Contemporain, Libramont, Belgia.
ARTYSTKA O SWOJEJ TWÓRCZOŚCI
"Wszystkie moje pomysły na rzeźby rodzą się pod wpływem inspiracji, czy to przeżytą chwilą, czy obrazem utkwionym w pamięci i tego co kocham; muzyką, architekturą, pięknem natury czy zwierząt. Wszystkie podszyte są emocjami, które w danej chwili rodzenia się pomysłu na rzeźbę odczuwałam. Prace tworzone są najczęściej w kategoriach: figuratywne, muzyczne i zwierzęta."
~ Iwona Biela Panufnik
NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTKI