SIWECKI Alojzy

SIWECKI Alojzy BIO

Tytuł:

Motyw z kotłowni I (1968)

Technika:olej, płótno
Wymiary:131 x 100 cm
Uwagi:sygnowany p.d.: "ASiwecki | 68"
na odwrocie autorski opis: "A. SIWECKI | MOTYW Z KOTŁOWNI I"

Alojzy Siwecki w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej często malował wątki socrealistyczne, między innymi robotników we wnętrzach zakładów pracy. W pracach "Motyw z kotłowni I" i "Motyw z kotłowni II" Alojzy Siwecki namalował palaczy w charakterystycznym dla siebie, „mozaikowym” stylu, łączącym wpływy koloryzmu i twórczości Paula Cézanne’a.
niedostepny

ALOJZY SIWECKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Alojzy Siwecki urodził się w 1912 roku, zmarł w 1988 r. w Krakowie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1932-1937 u Władysława Jarockiego i Franciszka Pautscha. Po skończeniu studiów przebywał w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie. Od 1939 roku pracował jako asystent Franciszka Pautscha na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po wojnie uczył w pracowni malarstwa. Od 1950 roku kierował pracownią rysunku wieczornego. W 1954 roku otrzymał stopień docenta. Należał do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Twórczość Alojzego Siweckiego

Artysta tworzył pejzaże o w pastelowej kolorystyce. Malował także akty, martwe natury, sceny rodzajowe i portrety.

W pracach Alojzego Siweckiego temat malarski był jedynie pretekstem dla eksperymentów z formą, kolorem, kontrastami i fakturą.

Artysta wykonywał także prace na zamówienie osób prywatnych oraz instytucji, przede wszystkim portrety oficjalne. W okresie socrealizmu przedstawiał wnętrza zakładów pracy, które ze względu na skomplikowaną kompozycję stały się swoistymi mozaikami.

Alojzy Siwecki - wystawy i wyróżnienia

Począwszy od 1945 roku Alozjy Siwecki swoje obrazy prezentował na wystawach zbiorowych Związku Polskich Artystów Plastyków, Salonach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz innych miastach. Artysta otrzymał szereg wyróżnień artystycznych oraz odznaczeń państwowych.

 

Poszukujemy prac artysty

 

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»