SIWECKI Alojzy

SIWECKI Alojzy
SIWECKI AlojzySIWECKI AlojzySIWECKI Alojzy
Tytuł:

Motyw z kotłowni II (1968)

Technika:olej, płótno
Wymiary:130 x 100 cm
Uwagi:sygnowany p.d.: "ASiwecki | 68"
na odwrocie autorski opis: "A. SIWECKI | MOTYW Z KOTŁOWNI II"

opis pracy:
W prezentowanej pracy robotnicy są tylko elementami kompozycji, której właściwy szkielet budują instalacje kotłowni. Obraz charakteryzuje się nasyconą gamą barwną i bogatą fakturą kładzionej szpachlą farby. Dominantę stanowią usytuowane w lewych górnych rogach obrazów fragmenty tablic z hasłami, które w ówczesnych czasach często występowały w zakładach robotniczych.
zapytaj o cenę

ALOJZY SIWECKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Alojzy Siwecki urodził się w 1912 roku, zmarł w 1988 r. w Krakowie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1932-1937 u Władysława Jarockiego i Franciszka Pautscha. Po skończeniu studiów przebywał w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie. Od 1939 roku pracował jako asystent Franciszka Pautscha na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po wojnie uczył w pracowni malarstwa. Od 1950 roku kierował pracownią rysunku wieczornego. W 1954 roku otrzymał stopień docenta. Należał do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Twórczość Alojzego Siweckiego

Artysta tworzył pejzaże o w pastelowej kolorystyce. Malował także akty, martwe natury, sceny rodzajowe i portrety.

W pracach Alojzego Siweckiego temat malarski był jedynie pretekstem dla eksperymentów z formą, kolorem, kontrastami i fakturą.

Artysta wykonywał także prace na zamówienie osób prywatnych oraz instytucji, przede wszystkim portrety oficjalne. W okresie socrealizmu przedstawiał wnętrza zakładów pracy, które ze względu na skomplikowaną kompozycję stały się swoistymi mozaikami.

Alojzy Siwecki - wystawy i wyróżnienia

Począwszy od 1945 roku Alozjy Siwecki swoje obrazy prezentował na wystawach zbiorowych Związku Polskich Artystów Plastyków, Salonach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz innych miastach. Artysta otrzymał szereg wyróżnień artystycznych oraz odznaczeń państwowych.

 

Poszukujemy prac artysty

 

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

niedostępne
niedostępne
niedostępne
x
«
»