SIWECKI Alojzy

SIWECKI Alojzy
SIWECKI AlojzySIWECKI AlojzySIWECKI Alojzy
Tytuł:

Motyw z kotłowni I (1968)

Technika:olej, płótno
Wymiary:131 x 100 cm
Uwagi:
sygnowany p.d.: "ASiwecki | 68"
na odwrocie autorski opis: "A. SIWECKI | MOTYW Z KOTŁOWNI I"

Alojzy Siwecki w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej często malował wątki socrealistyczne, między innymi robotników we wnętrzach zakładów pracy. W pracach "Motyw z kotłowni I" i "Motyw z kotłowni II" Alojzy Siwecki namalował palaczy w charakterystycznym dla siebie, „mozaikowym” stylu, łączącym wpływy koloryzmu i twórczości Paula Cézanne’a.
Cena:4500 zł rezerwuj
SIWECKI Alojzy
SIWECKI AlojzySIWECKI AlojzySIWECKI Alojzy
Tytuł:

Motyw z kotłowni II (1968)

Technika:olej, płótno
Wymiary:130 x 100 cm
Uwagi:
sygnowany p.d.: "ASiwecki | 68"
na odwrocie autorski opis: "A. SIWECKI | MOTYW Z KOTŁOWNI II"

opis pracy:
W prezentowanej pracy robotnicy są tylko elementami kompozycji, której właściwy szkielet budują instalacje kotłowni. Obraz charakteryzuje się nasyconą gamą barwną i bogatą fakturą kładzionej szpachlą farby. Dominantę stanowią usytuowane w lewych górnych rogach obrazów fragmenty tablic z hasłami, które w ówczesnych czasach często występowały w zakładach robotniczych.
Cena:4500 zł rezerwuj

ALOJZY SIWECKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Alojzy Siwecki urodził się w 1912 roku, zmarł w 1988 r. w Krakowie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1932-1937 u Władysława Jarockiego i Franciszka Pautscha. Po skończeniu studiów przebywał w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie. Od 1939 roku pracował jako asystent Franciszka Pautscha na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po wojnie uczył w pracowni malarstwa. Od 1950 roku kierował pracownią rysunku wieczornego. W 1954 roku otrzymał stopień docenta. Należał do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Artysta tworzył pejzaże o w pastelowej kolorystyce. Malował także akty, martwe natury, sceny rodzajowe i portrety. Faktura tych dzieł charakteryzuje grubo nałożona szpachlą farba ("Pejzaż z pod Żywca").

W jego pracach temat malarski był jedynie pretekstem dla eksperymentów z formą, kolorem, kontrastami i fakturą. Wykonywał także prace na zamówienie osób prywatnych oraz instytucji, przede wszystkim portrety oficjalne. W okresie socrealizmu przedstawiał wnętrza zakładów pracy, które ze względu na skomplikowaną kompozycję stały się swoistymi mozaikami. Począwszy od 1945 roku, artysta swoje obrazy prezentował na wystawach zbiorowych Związku Polskich Artystów Plastyków, Salonach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz innych miastach. Artysta otrzymał szereg wyróżnień artystycznych oraz oznaczeń państwowych.

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

niedostępne
niedostępne
x
«
»