BEKSIŃSKI Zdzisław

ZDZISŁAW BEKSIŃSKI

Zdzisław Beksiński urodził się w 1929 roku, zmarł tragicznie w 2005 r. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Dyplom uzyskał w 1952 roku. Początkowo zajmował się sztuką fotografii, później rzeźbą i malarstwem. W latach 1957-1959 roku współtworzył nieformalną grupę artystyczną, do której należeli także Jerzy Lewczyński i Bronisław Schlabs. Kiedy grupa się rozwiązała Zdzisław Beksiński zrezygnował z fotografii na rzecz malarstwa. Początkowo tworzył malarskie abstrakcje inspirowane informelem. Jeszcze w latach 60. zaczął wypracowywać swój charakterystyczny styl opanowany przez surrealistyczne, apokaliptyczne motywy i emanujący atmosferą grozy. W latach 90. artysta zaczął tworzyć grafikę komputerową.

Twórczość Zdzisława Beksińskiego

Zdzisław Beksiński był samoukiem, który korzystał z różnych środków artystycznego wyrazu. Początkowo artysta zajmował się fotografią, jednak w latach 60. zaczął tworzyć abstrakcyjne, pełne ekspresji reliefy i rzeźby w metalu. Od 1956 roku zaczęły powstawać prace malarskie, które nawiązywały do konwencji informelu. Indywidualna stylistyka i fantastyczna tematyka pojawiły się w malarstwie Zdzisława Beksińskiego w latach 60. W latach 90. artysta zaczął tworzyć również grafikę cyfrową.

Artysta tworzył obrazy ukazujące świat dotknięty kataklizmem, wyludnione pejzaże, czy surrealistyczne postacie i stwory. Zdzisław Beksiński programowo nie nadawał swoim pracom tytułów.

Zdzisław Beksiński - wystawy i kolekcje

Prace artysty były eksponowane na wielu wystawach zbiorowych m.in.: III Wystawie Sztuki Nowoczesnej w "Zachęcie" w Warszawie, Kongresie AICA w Krakowie. W 1999 roku w Muzeum Historycznym w Sanoku miała miejsce monumentalna wystawa retrospektywna prac Zdzisława Beksińskiego. Dzieła autorstwa Zdzisława Beksińskiego można znaleźć w zbiorach wielu muzeów m.in. w Sanoku, Warszawie i Krakowie.

 

Poszukujemy prac artysty

 

Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»