RUDOWICZ Teresa

RUDOWICZ Teresa
RUDOWICZ TeresaRUDOWICZ TeresaRUDOWICZ Teresa
Tytuł:

Chrystus (1985)

Technika:akwarela, gwasz, pastel, papier
Wymiary:29 x 22,5 cm (w świetle passe-partout)
48 x 40,3 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany ołówkiem p.d.: "t. Rudowicz"
Datowany ołówkiem l.d.: "85 r"
Cena:3750 zł
rezerwuj
RUDOWICZ Teresa
RUDOWICZ TeresaRUDOWICZ Teresa
Tytuł:

Anioły - zestaw dwóch prac

Technika:szczegóły w uwagach poniżej
Wymiary:szczegóły w uwagach poniżej
Uwagi:1. "Anioł w fiolecie"
Technika: monotypia, kredka, tusz, papier
Wymiary: 15 x 11 cm
Sygnowany p.d.: "T. Rudowicz"
Na odwrocie opis autorski z życzeniami.

2. "Anioł"
Technika: akwarela, pastel, karton
Wymiary: 15 x 10,5 cm
Sygnowany p.d.: "T. Rudowicz"
Cena:1300 zł
Kup

TERESA RUDOWICZ

Teresa Rudowicz urodziła się w 1928 roku w Toruniu, zmarła w 1994 roku w Krakowie. W latach 1948-1950 studiowała w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych z siedzibą w Sopocie. Następnie kształciła się u Zbigniewa Pronaszki na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1954 roku artystka obroniła dyplom w pracowni Hanny Rudzkiej-Cybisowej.
W 1957 roku na stałe zamieszkała w Krakowie. Teresa Rudowicza była jedną z współzałożycielek i członków II Grupy Krakowskiej.

Malarstwo Teresy Rudowicz

Początkowo twórczość Teresy Rudowicz charakteryzowała się poetyką malarstwa metaforycznego, a jej prace oscylowały pomiędzy surrealizmem a abstrakcją. Prace z tego okresu cechuje geometryzacja form i wyraźny kontur. Artystka tworzyła również akwarele, akwaforty i fotomontaże o surrealistycznym charakterze.

W latach 50. Teresa Rudowicz skierowała swoje zainteresowania twórcze się w stronę taszyzmu. Wkrótce po tym okresie artystka odnalazła własny, indywidualny styl. W trakcie pobytu w Rzymie artystka poznała malarstwo materii i w efekcie zaczęła tworzyć kolaże i asamblaże. W tych pracach łączyła ze sobą farbę, tynki oraz zatapiane w nich nieartystyczne przedmioty i znaki pamięci. Prace z tego czasu charakteryzuje ciepła gama barwna, dekoracyjność i złożona faktura.

Od połowy lat 60. artystka wykorzystywała pleksiglas, z którego tworzyła prace będące swego rodzaju przeźroczystymi płaskorzeźbami.

Od lat 80. zauważalna jest zmiana w twórczości artystki, która przystąpiła do ruchu kultury niezależnej i zaczęła tworzyć prace o ekspresjonistycznym charakterze. Co jest warte odnotowania Teresa Rudowicz do końca życia tworzyła kolaże.

Teresa Rudowicz - wystawy i wyróżnienia

Artystka prezentowała swoje obrazy na wielu wystawach w kraju i za granicą. Teresa Rudowicz wzięła udział w II Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (1957), a także wystawiała swoje obrazy z członkami II Grupy Krakowskiej. Prace Teresy Rudowicz można znaleźć m. in. w zbiorach Muzeum Sztuki Nowoczesnej we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Galerii Nationale d"Arte Moderna w Rzymie i Museum der Kunst XX Jahrhunderts w Wiedniu.

 

Poszukujemy prac artystki

 

NIEDOSTĘPNE OBRAZY TERESY RUDOWICZ

 

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
x
«
»