RUDOWICZ Teresa

RUDOWICZ Teresa BIO

Tytuł:

Bez tytułu (zespół trzech kolaży) (1968-1969)

Technika:collage, technika mieszana, karton
Wymiary:szczegóły w uwagach poniżej
Uwagi:Wymiary: 16 x 10,5 cm ("Bez tytułu I" (1968)), 16 x 11 cm ("Bez tytułu II" (1969)), 11 x 12,2 cm ("Bez tytułu IV" (1968))
Opisany na odwrocie: "Teresa Rudowicz 1968 r." ("Bez tytułu I" (1968)); "Teresa Rudowicz 1969 r." ("Bez tytułu II" (1969)); "Teresa Rudowicz 1968 r." ("Bez tytułu IV" (1968))

PROWENIENCJA:
- kolekcja prywatna,
- dar od artystki.
niedostepny

TERESA RUDOWICZ

Teresa Rudowicz urodziła się w 1928 roku w Toruniu, zmarła w 1994 roku w Krakowie. W latach 1948-1950 studiowała w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych z siedzibą w Sopocie. Następnie kształciła się u Zbigniewa Pronaszki na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1954 roku artystka obroniła dyplom w pracowni Hanny Rudzkiej-Cybisowej.
W 1957 roku na stałe zamieszkała w Krakowie. Teresa Rudowicza była jedną z współzałożycielek i członków II Grupy Krakowskiej.

Malarstwo Teresy Rudowicz

Początkowo twórczość Teresy Rudowicz charakteryzowała się poetyką malarstwa metaforycznego, a jej prace oscylowały pomiędzy surrealizmem a abstrakcją. Prace z tego okresu cechuje geometryzacja form i wyraźny kontur. Artystka tworzyła również akwarele, akwaforty i fotomontaże o surrealistycznym charakterze.

W latach 50. Teresa Rudowicz skierowała swoje zainteresowania twórcze się w stronę taszyzmu. Wkrótce po tym okresie artystka odnalazła własny, indywidualny styl. W trakcie pobytu w Rzymie artystka poznała malarstwo materii i w efekcie zaczęła tworzyć kolaże i asamblaże. W tych pracach łączyła ze sobą farbę, tynki oraz zatapiane w nich nieartystyczne przedmioty i znaki pamięci. Prace z tego czasu charakteryzuje ciepła gama barwna, dekoracyjność i złożona faktura.

Od połowy lat 60. artystka wykorzystywała pleksiglas, z którego tworzyła prace będące swego rodzaju przeźroczystymi płaskorzeźbami.

Od lat 80. zauważalna jest zmiana w twórczości artystki, która przystąpiła do ruchu kultury niezależnej i zaczęła tworzyć prace o ekspresjonistycznym charakterze. Co jest warte odnotowania Teresa Rudowicz do końca życia tworzyła kolaże.

Teresa Rudowicz - wystawy i wyróżnienia

Artystka prezentowała swoje obrazy na wielu wystawach w kraju i za granicą. Teresa Rudowicz wzięła udział w II Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (1957), a także wystawiała swoje obrazy z członkami II Grupy Krakowskiej. Prace Teresy Rudowicz można znaleźć m. in. w zbiorach Muzeum Sztuki Nowoczesnej we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Galerii Nationale d"Arte Moderna w Rzymie i Museum der Kunst XX Jahrhunderts w Wiedniu.

 

Poszukujemy prac artystki

 

NIEDOSTĘPNE OBRAZY TERESY RUDOWICZ

 

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»