JANIKOWSKI Mieczysław

JANIKOWSKI Mieczysław
JANIKOWSKI MieczysławJANIKOWSKI Mieczysław
Tytuł:

Pejzaż z sosną

Technika:olej, sklejka
Wymiary:32 x 44,5 cm
40 x 53 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "M. Janikowski"
Widoczne zabrudzenie warstwy malarskiej oraz lekkie wygięcie i lokalne spękania podłoża.
Przy krawędziach pracy (l.d., śr.d., p.g., p.d.) widoczne niewielkie otwory (po szpilkach?).

PROWENIENCJA:
- kolekcja rodziny artysty.
Cena:1900 zł
Kup

MIECZYSŁAW JANIKOWSKI

Mieczysław Tadeusz Janikowski urodził się w 1912 roku w Zaleszczykach na Podolu, zmarł w 1968 roku w Krakowie. Studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednak po roku zmienił kierunek i rozpoczął naukę na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uczęszczał na zajęcia do pracowni Władysława Jarockiego, Stefana Filipkiewicza i Kazimierza Sichulskiego. Dyplom obronił w roku 1939.

W trakcie II wojny światowej uczestniczył w walkach, a wraz z Dywizją Pancerną gen. Maczka trafił do Szkocji. Po wojnie kontynuował studia w College of Art w Edynburgu. W 1947 roku dzięki otrzymanemu stypendium, wyjechał do Anglii i Francji. Na początku lat 50. artysta przeniósł się do Paryża, działając wśród artystów skupionymi wokół rezydencji La Ruche w dzielnicy Montparnasse.

Malarstwo Mieczysława Janikowskiego

Sztuka artysty początkowo była kontynuacją realistycznego nurtu, w którym widoczne są inspiracje konstruktywizmem. Od lat 40. Mieczysław Janikowski coraz więcej czerpał z geometrycznego malarstwa abstrakcyjnego. Obrazy artysty charakteryzują monochromatyczne kompozycje, płaska plama barwna i wyważona kolorystyka. Artysta tworzył również prace o charakterze przedstawieniowym. Mieczysław Janikowski w niektórych swoich pracach czerpał inspiracje ze stylistyki informelu.

Wystawy i zbiory muzealne prac Mieczysława Janikowskiego

Artysta jest cenionym twórcą na arenie międzynarodowej. Wystawiał swoje prace zarówno w Polsce, jak i za granicą (np. na paryskim Salon des Réalités Nouvelles, oraz w londyńskiej New Vision Center Gallery).

Obrazy Mieczysława Janikowskiego można znaleźć m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi.

 

Poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE OBRAZY MIECZYSŁAWA JANIKOWSKIEGO

niedostępne
niedostępne
x
«
»